Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hollanda Büyükelçisi: Türkiye ile ilgiliyiz

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 662
77
Hollanda Büyükelçisi: Türkiye ile ilgiliyiz

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Bjoerd H. Gosses, ekonomik işbirliği konusunda Türkiye ile yakından ilgilendiklerini söyledi....


Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumun iyi olmadığının farkında olduklarını, ancak düzeleceğine inandıklarını ifade eden Gosses, “Türkiye’nin bu krizin üstesinden gelecek güce ve iç motivasyona sahip olduğuna inanıyoruz” dedi. Türkiye ile politik ve ekonomik işbirliğini sürdürmeye kararlı olduklarını belirten Büyükelçi Gosses, “Hollanda’da 400 bin Türk var. Bu açıdan Türkiye ile Hollanda ilişkilerinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Son yıllarda 8 Türk bankasının Hollanda’da şube açtığını belirten Gosses, Hollanda’nın aynı zamanda Türkiye’deki 3 büyük yatırımcı arasında yer aldığını anlattı. Gosses, Türkiye’de tarım ve tarım sanayisine yönelik sektörlerle ilgilendiklerini kaydetti.

       

“YATIRIM İKLİMİ ÇEKİCİ DEĞİL”

        Büyükelçi Gosses, bir gazetecinin “Yatırımcılar açısından Türkiye’de çekince yaratan konular neler” sorusuna ise “Yatırımcılar bir parça çekingenler. Diğer ülkelere bakıldığında Türkiye yatırım iklimi bakımından henüz çok çekici değil. Yatırım para demek. Yatırımcı maliyet en düşük olan yere gidiyor” diye yanıt verdi.

        Yatırımcıların karşılaştığı bürokratik işlemlerin fazlalığına da işaret eden Gosses, politik ve ekonomik istikrarın da önemli olduğunu belirtti. Gosses, AB ile ilgili hazırlanan ulusal programla ilgili soruya verdiği yanıtta, ekonomik ve politik kriz olan bir ortamında böyle bir programın açıklanmasının kolay olmadığını ancak uygulamanın önemli olduğunu söyledi.

        Türkiye’deki gibi bir ekonomik krizin Hollanda’da olması halinde halkın tepkisi yönündeki bir soruya da yanıt veren Gosses, “Türk ulusunun gösterdiği sabrı gösteremezdik. Ancak gelir dağılımının bozulması konusunda Türkler açısından endişe taşıyoruz” dedi. Gosses, İzmir’deki meslek örgütleri ile yapılan görüşmelerde özel bir proje olmadığını, ancak Hollandalı yatırımcıların Türkiye’yi yakından takip ettiğini dile getirdi.

       

Ntv

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Bjoerd H. Gosses, ekonomik işbirliği konusunda Türkiye ile yakından ilgilendiklerini söyledi....