Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hükümetin IMF sınavı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 467
28
Hükümetin IMF sınavı

Vaad edilen tarihte gerçekleşmeyen yapısal reformlar, hükümetin reel sektöre kaynak aktarma girişimi ve vergi affı planı gibi girişimlerin ‘prog...


Vergi borçlarının taksitlendirilmesi ve reel sektöre destek planından tedirgin olan IMF’in, alınacak önlemleri yakından izlemek amacıyla ziyaretini erkene aldığı belirtiliyor.
Live Vote is temporarily unavailable.

       Dün öğlen saatlerinde Ankara’ya inen Carlo Cottarelli başkanlığındaki IMF heyeti, ilk olarak, Hazine Müsteşarlığı’nda Türk ekonomi bürokratları ile görüşmelere başlayacak.

       Uygulanan ekonomik programın altıncı gözden geçirilmesi çerçevesinde IMF ile yürütülecek görüşmelerde, özellikle, bankacılık, özelleştirme, yapısal reformlar ve Ocak ayı mali performansı konularının ele alınması bekleniyor.

       Yılın ilk üç ayında aylık olarak yapılması programlanan ziyaretler çerçevesinde, altıncı gözden geçirme çalışmalarını yüretecek olan IMF heyetinin, yaklaşık bir hafta Türkiye’de kalması bekleniyor.

       Cotarelli ve IMF uzmanlarının, şubat ayı incelemelerinin ağırlıklı noktasının yine bankacılık sektöründeki gelişmeler olacağı belirtilirken, özelleştirme programındaki gelişmeler ve mali sektöre ilişkin yapısal düzenlemelerden hangilerinin gerçekleştirildiğinin de ele alınacağı kaydediliyor. Görüşmeler sırasında, Ocak ayındaki ekonomik gelişmeler değerlendirilirken, geçen yıl kasım ayında yaşanan mali krizin etkileri üzerinde de durulması bekleniyor.

       

REEL SEKTÖR ENDİŞESİ

       Bu çerçevede zor durumdaki sanayii ve ticari işletmelere sağlanabilecek mali destekler de gündeme gelecek. IMF görüşmelerinde ele alınması beklenen diğer bir konu ise özelleştirme olacak.

       Özellikle Türk Telekom özelleştirmesinde gelinen aşama incelenecek. Bankacılık sektöründeki gelişmelerin de değerlendirileceği görüşmelerde heyetin bir hafta kalması bekleniyor.

       Hazine kaynakları, IMF’nin 5 Şubat’taki İcra Direktörleri Kurulu’nda onaylanan 1.4 milyar dolarlık kredi dilimine ilişkin bürokratik işlemlerin ise tamamlandığını bildirdiler. Paranın, kısa süre içinde hesaplara gireceği kaydedildi.

       IMF heyetinin öngörülen tarihten daha erken Türkiye’ye gelmesinin, resmi kaynaklarca açıklanan nedeni ise İstanbul’da yapılacak G-20 toplantısı. 18-19 Şubat tarihlerinde İstanbul’da yapılacak G-20 toplantısına IMF’den de bir temsilcinin katılabileceği belirtiliyor.

       

ANKARA’YA MEKTUP

       IMF’nin tedirginliği, ziyaretin erkene alınmasının yanısıra, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal’a iki gün önce gönderdiği mektuptan da anlaşılıyor. Dolaylı vergi affı ve özel sektöre planda olmayan yeni destek arayışlarından rahatsız olan IMF Ankara’ya mektup gönderdi.

       Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, IMF hükümetin dolaylı “vergi affı” ve reel sektörün güçlenmesine yönelik önlemler konusundaki yeni planlarından büyük kaygı duyuyor.  Hükümet ikili kıskaçta•Tıklayın       Bu aşamada, söz konusu planların olası sonuçlarından ziyade, neler içerdiği konusunda bilgilendirilmemiş olmaktan da yakınan IMF, bu konudaki rahatsızlığını Ankara’ya bir mektupla bildirdi.

       Tahsil edilemeyen yaklaşık 5 katrilyon TL. tutarındaki vergiye ödeme kolaylığı getirilmesi, reel sektöre yardım, çiftçiler ve çalışan kesimler üzerindeki iktisadi baskının hafifletilmesi gibi önlemler konusunda “haberdar edilmemekten” yakınan IMF, gözden geçirme toplantılarında ele alınamayan bu planları, erkene aldığı Türkiye ziyaretinde ayrıntılarıyla öğrenmeyi umuyor.

       IMF Avrupa Direktörü Deppler da, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Mali önlemler konusunu Bay Cottarelli önümüzdeki hafta gittiğinde ele alacak ve Türk yetkililerin kafasında tam ne olduğunu anlamaya çalışacak. Türk hükümetiyle ne yaptıklarının ayrıntıları ve bu önlemlerin bizce ideal olup olmadığı konusunda konuşmamız gerek. Ama bu önlemlerin programın koşullarını ihlal edip etmeyeceği konusunda yanıtım ‘hayır.’ Türk yetkililerin bütün bu mali önlemleri, programın üzerinde anlaşılmış mali kısıtlamalar dahilinde tutacağına mutlak güvenim var” dedi.

       

MECLİS, IMF İÇİN ÇALIŞACAK

       Türkiye Büyük Millet Meclisi, Niyet Mektubu kapsamında verilen sözler yerine getirebilmek için, yoğun bir çalışma temposuna giriyor.

       İçtüzük değişikliğinin de Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra iktidar partileri, IMF’nin çıkarılmasını istediği yasaları Meclis gündemine getirecek.

       İktidarın gündemindeki öncelikli yasalar arasında Elektrik Piyasası Kanunu, fonların kaldırılmasına ilişkin kanun ve Şeker Kanunu yer alıyor.

       İktidar partisi grup başkanvekilleri bir araya gelerek, bayrama kadar öncelikli görüşülmesini istedikleri 10 yasa tasarısını belirledi.

       Bu tasarılar şunlar:

       “Elektrik piyasası, fonların kaldırılması, şeker, hayvan ıslahı ve hayvan haklarının korunması, avukatlık, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne araç-gereç alımı, sivil havacılık, fikir sanat eserleri ve bireysel emeklilik yasa tasarısı.”

       12 Şubat Pazartesi günü iktidar partilerinden temsilciler, muhalefet partileri grup başkanvekilleriyle gayri resmi bir toplantı yapacak. Öncelikli yasalar konusunda muhalefetin de görüşü alınacak. Bu toplantıda, 10 yasa arasında hangilerinin temel yasa olacağı konusu da görüşülecek.

       İktidar partileri, hayvan hakları ,avukatlık ve fikir sanat eserleriyle ilgili tasarıların temel yasa olarak ele alınmasını önerecek. 13 Şubat salı günü de Meclis Başkanı Ömer İzgi başkanlığında grup başkanvekilleri bu defa resmi bir toplantı yaparak, Meclis gündemini belirleyecek.

       İktidar partileri, genel kurulun cuma ve cumartesi günleri de dahil olmak üzere saat 24’e kadar çalışmasını teklif edecek. Böylece Kurban Bayram’na kadar, yoğun olarak çalışması planlanan Meclis’in, IMF’nin istediği yasaları da hızla çıkarması bekleniyor.

Ntv

Vaad edilen tarihte gerçekleşmeyen yapısal reformlar, hükümetin reel sektöre kaynak aktarma girişimi ve vergi affı planı gibi girişimlerin ‘prog...