Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

IBMden enerji cimrisi çip

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 11
2
IBMden enerji cimrisi çip

Taşınabilir cihazlarda enerji tüketimini yüzde 90 oranında azaltan çip, batarya ömrünü uzatıyor....


IBM yetkilileri Power PC 450LP adlı çipin, özel devre yapısı sayesinde, çipin kullanılmayan bölümlerini kapatarak, enerji tüketimini yüzde 90’lara kadar düşürdüğünü söyledi. Bu kapatılan bölümler ihtiyaç duyulduğu an aktif hale getirilebiliyor. Bu etkin kullanım sayesinde çip, ses tanıma ve güvenlik şifrelemesi gibi gelişmiş özellikleri batarya ömrünü yemeden gerçekleştirebiliyor.

       Yeni çip, IBM’in en yeni ve en büyük sunucusu olan Regatta’da kullanılan mikroçip teknolojisinin bir ürünü. Ayrıca Nintendo’nun Game Cube oyun konsolunda da yer alan Power-PC çip ailesinin bir üyesi. IBM yetkilileri, cep telefonu gibi cihazlarda yeni çipi destekleyen uygulamalar geliştirilmesi için 5-6 firma ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi, ancak bu firmaların adı açıklanmadı.

       450LP’nin bir başka önemi de IBM’in satışları artırmak üzere yaptığı bir başka hamle olması. Firma yakın zamanda, çiplerde alüminyum yerine güç tasarrufu açısından daha verimli bir iletken olan bakır kullanmaya başlamıştı. Bilgisayar devi ayrıca, Texas’ta düşük enerji tüketimi üzerine bir araştırma merkezi de kuruyor.

Ntv

Taşınabilir cihazlarda enerji tüketimini yüzde 90 oranında azaltan çip, batarya ömrünü uzatıyor....