Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

IBMe Nazilere destek suçlaması

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 450
12
IBMe Nazilere destek suçlaması

12 Şubat—  Dünyanın önde gelen bilgisayar firmalarından IBM’in, Yahudi soykırımını ve Musevilerin takibini kolaylaştıracağını bildiği...


New York Times gazetesi, avukatların, New York’un Brooklyn bölge mahkemesinde dünyanın en büyük bilgisayar şirketi aleyhine dava açtıklarını belirtti. Avukatların ortaya attıkları iddiaya göre, Reich yöneticileri, IBM’in sağladığı bilgi ayırım teknolojisini kullanarak, Yahudileri sistematik olarak sınıflandırarak ve toplama kamplarına gönderdiler.

       Davayı açan avukatlar grubuna yakın kaynaklar, yarın, IBM’in Nazilerle olan ilişkilerini gözler önüne seren bir kitabın da piyasaya sürüleceğini belirttiler. Avukatlar grubu, Avrupa mahkemelerinde görülen davalar sonucu çeşitli ülke ve şirketlere, soykırımı kurbanlarına toplam 7 milyar dolar tutarında tazminat ödenmesini kabul ettirmişlerdi.

       IBM yetkilileri, şirketin Almanya kolu Dehomag şirketi tarafından üretilen Hollerith marka çizelge çıkarma makinesinin , Naziler tarafından kullanıldığının uzun zamandan beri bilindiğini söylediler. Söz kosunu kitabın taraflı olduğunu söyleyen IBM, davayla ilgili olarak şimdilik yorum yapmayacaklarını belirtti.

       Nazilerin, bu makineyi 1937 yılından itibaren kullanmaya başladıkları ve özellikle de II. Dünya Savaşı sırasında, toplama kamplarına konulan Yahudilerin soyağaçlarını çıkarmak amacıyla bu aletten yararlandıkları ifade edildi.

       Avukatların ağır ithamlarından biri de, ‘Hitler’in IBM’in yardımı olmadan bu kadar çok Yahudiyi ve diğer azınlıkları, çabuk ve etkin bir şekilde sınıflandırıp, toplama kamplarına gönderemeyeceği ve ‘ortadan kaldıramayacağı’.

       Söz konusu makina, Washington’da açılan soykırımı müzesinde teşhir ediliyor.

       

İDEOLOJİK-TEKNOLOJİK İTTİFAK İDDİASI

       IBM’e yönelik iddiaların bir başka ayağı da yakın bir zamanda piyasaya çıkacak olan kitap. Soykırım araştırmacısı Edwin Black tarafından yazılan kitabın adı ‘IBM and Holocaust: The Strategic Alliance Between Nazi Germany and America’s Most Powerfull Corporation’ (IBM ve Yahudi Soykırımı: Nazi Almanyası ile Amerika’nın en güçlü kurumu arasındaki stratejik işbirliği).

       Tarihçiler uzun zamandır Nazilerin Hollerith makinalarını kullandığını biliyordu, ancak kitap, özellikle IBM’in Nazilerin ihtiyaçlarını karşılayan ekonomik ilişkileri üzerine yoğunlaşıyor. Black kitapta IBM’in kurucu başkanı Thomas Watson’ı, 3. Reich ile ideolojik-teknolojik ittifak kurmakla suçluyor. Kitapta, Adolf Hitler’in ilk günlerinden iktidara geldiği güne kadarki ekonomik işbirliği detaylarıyla anlatılıyor. Black’ın belirttiğine göre, IBM’in Almanya’daki kolu Dehomag, 1930’lu yıllarda IBM’in iki numaralı satış bölgesiydi.

       Kitapta, Nazi’lerin IBM’in bilgisi dahilinde, vatandaşlarının adreslerini, soy kütüklerini, banka hesaplarını ve fiziksel özelliklerini tutmak için Hollerith makinalarını nasıl kullandığı da anlatılıyor. Buna göre, makinelerde delikli kartlar kullanılıyordu. Bu kartlarda, Yahudiler 8 numara, Çingeneler 12 numara ve eşcinseller de 3 numara olduğu belirtiliyor. 34 No’lu delik ise mahkumun kaderini belirliyordu. Örneğin sekize dört eşleşmesi, idam edilecek Yahudi anlamına geliyor.

       

‘AUSCHWİTZ’DE IBM YOKTU

       Auschwitz Müzesi iddiaları yalanlayarak, Auschwitz-Birkenau kampında IBM sisteminin olmadığını açıkladı. Black’in kitabında ortaya atılan ve bilgisayar devi IBM şirketinin sahip olduğu teknolojinin Almanya’da Naziler tarafından ölüm kampı Auschwitz-Birkenau’da kullanıldığı iddialarına karşılık, müzenin tarih bölümü sorumlusu Franciszek Piper, “Mahkumların böyle önemli bir sistemi fark etmemesi düşünelemez. Böyle bir ihtimal söz konusu değildir” dedi.

        Piper, ellerinde Auschwitz’in eski mahkumlarından 3 binden fazla yazı bulunduğunu söyleyerek, bunlar arasında kampın idaresinde çalışanların da olduğunu ve bu yazılarda söz konusu sistemin varlığına ilişkin bir ibare bulunmadığını söyledi. Kampın idari kısmında, sistemde toplanan bilgilerin Berlin’e aktarımını sağlayan bir bölümün bulunup bulunmadığını bilmediğini söyleyen Piper, “Bu sistem daha ziyade bir sonraki kurbanların kim olacağının tespit edilmesinde ve Nazi rejiminin bu kişilerin işgücünden nerelerde yararlanacaklarının tespitinde ya da kamplara nakledilmelerinde kullanılmış olabilir. Auschwitz kampında böyle bir sisteme gereksinim yoktu çünkü buradakiler gaz odasına gönderiliyordu” dedi.

        Auschwitz Müzesi’nde IBM sisteminin varlığını kanıtlar nitelikte kampın mahkumlarına ait bilgiler içeren kişisel fişler bulunduğunu doğrulayan Piper, bu fişlerin sahiplerinin, Auschwitz’den sistemin uygulandığı Avusturya’daki Mauthausen kampına gönderilen mahkumlara ait olmadığını söyledi.

       

NÜFUS SAYIMI MAKİNESİ

       Alman kökenli bir Amerikalı olan Herman Hollerith tarafından icad edilen delikli kart tabanlı çizelge makinelerinin kökeni 1890’lara kadar uzanıyor. IBM’in bu makineleri ilk olarak ABD’de nüfus sayımı için kullanılıyordu. Makineler, Nazi döneminden önce de kulanılıyordu. Bu makinelerde kullanılan teknoloji geçtiğimiz sene ABD’deki başkanlık seçiminde kilit rol oynayan ve hile iddalarına yol açan Florida seçimlerinde kullanılanla aynı.

       

Ntv

12 Şubat—  Dünyanın önde gelen bilgisayar firmalarından IBM’in, Yahudi soykırımını ve Musevilerin takibini kolaylaştıracağını bildiği...