Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İç borç takası çalışmaları haftaya başlıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 743
184
İç borç takası çalışmaları haftaya başlıyor

Hazine, iç borç takasıyla ilgili çalışmalara haftaya başlayacak. Dövize endeksli tahvillerle takas edilecek borcun miktarı 4 milyar dolar düzeyinde ol...


Dövizde dalgalı rejime geçilmesinin ardından, bankaların kur riski ve açık pozisyonlarının önemli bir artış gösterdiğini belirten yetkililer, bankaların, açık pozisyonlarını kapatmak amacıyla döviz talebi içinde olduklarını, bu takasın amaçlarından birinin bankaların mali pozisyonlarına destek olmak olduğunu vurguluyorlar.

       Dövize endeksli tahvillerle, bankaların elindeki Hazine kağıtlarının değiştirileceği iç borç takasının diğer bir amacının ise itfada vadeleri uzatarak, Hazine’nin iç borç yükünü hafifletmek olarak gösteriliyor.

       Henüz kesin rakamın kesinleşmemesine rağmen, dövize endeksli tahvillerle takas edilecek iç borç rakamının 4 milyar dolar düzeyinde olduğu belirtiliyor. IMF ve Dünya Bankası’ndan gelecek paralarla, döviz imkanlarının genişleyeceğini vurgulayan yetkililer, bu amaçla, takas operasyonunun, Haziran ayından itibaren başlatılabileceğini kaydediyorlar.

       İç borç takasının, özellikle, Hazine’nin iç borç itfasının yoğun olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsaması planlanıyor. 2001 yılı toplam iç borç geri ödemesinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor.

       Hazine, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında, 25.8 katrilyon liralık toplam iç borç geri ödemesinde bulunacak. Devlet Bakanı Kemal Derviş, dün Paris’te verdiği demeçte iç borç yapısını yeniden şekillendirmek ve vadesini uzatmaya dönük, lira cinsinden bir kısım borçları döviz cinsinden borçlarla takas etmeyi düşündüklerini söylemişti.

       Derviş, borç takasının ‘gönüllülük temelinde ve piyasa kurallarına göre yapılacağını’ vurgularken, “borçlarımızı bir parça yeniden şekillendirmek ve vadelerini uzatmak istiyoruz, iki ile beş yıllık vadelerle dövize dayalı borçlanma araçları istiyoruz” ifadesini kullanmıştı.

       

İÇ BORÇTA VADE UZAYACAK

       Öte yandan IMF ve Dünya Bankası’ndan, bu yıl içinde gelmesi planlanan yaklaşık 17.9 milyar dolarlık bir toplam mali kaynakla rahatlayacak olan Hazine, iç borçlanmada vade yapısını da uzatmayı hedefliyor.

       Şubat ayındaki krizden buyana çok kısa vadelerle borçlanan Hazine’nin, Haziran ayından itibaren, iç borçlanmada vadeyi bir yılın üstüne çıkarmayı planladığı kaydediliyor.

Ntv

Hazine, iç borç takasıyla ilgili çalışmalara haftaya başlayacak. Dövize endeksli tahvillerle takas edilecek borcun miktarı 4 milyar dolar düzeyinde ol...