Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İhtirasın Bedeli

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 45
11
İhtirasın Bedeli

18 Mayıs—  Amerika’da kanunun, düzenin en son yerleştiği yer batısı oldu. California, son bakir kalan yerlerden biriydi ama altının b...


Amerika’da altına hücum günleri; yıl 1849. Yarım milyon insan California’da altın bulunduğuna inanarak buraya göç eder. Daniel Dillon (Peter Mullan) Kingdom Come adındaki dağlar arasındaki kasabanın tek hakimi durumundadır. Banka, maden ocağı, otel ve içki evi onun kontrolü altındadır. Bu zenginliği ile genelev sahibi Lucia’nın (Milla Jovovich) bile sevgisini kazanmıştır. Kasabaya gelenler beraberlerinde değişiklikleri de getirmektedir. Ve bu değişikliklerin büyük çoğunluğu Dillon’un hoşuna gitmeyen şeylerdir. Örneğin Central Pasific tren yolunu kasabadan geçirmek için çalışmalarda bulunan Mr. Dalglish, Dillon’un hışmına uğrar. Dalglish’le gelen iki kadından biri genç ve güzel Hope (Sarah Polley), diğeri Dillon’un geçmişine ilişkin sırları bilen hasta Elena (Nastassja Kinski) Dillon’la kıyasıya bir mücadeleye girişirler.       Yönetmen Winterbottom, Amerika’nın kozmopolit yapısını anlatmayı amaçladığını belirtiyor. “1850’lerdeki California, dünyadaki en ırksal ve etnik farklılığı barındıran yerdi. Orada herkes, göçmen de olsa, Amerikalı da olsa, oranın yabancısıydı. Bu yabancılar bir araya gelerek bir toplum oluşturmaya çalıştılar.”

       Oyunculara gelince; genç yaştaki nesil için Amerikalı aktörler, daha büyük yaştakiler için yabancı oyuncular seçilmiş. Peter Mullan İskoçyalı ama filmde İrlandalı; Nastassja Kinski Polonyalı olurken Milla Jovovich bir Portekizliyi canlandırıyor. Böylece Amerika’nın temelini oluşturan kozmopolitliği filme de taşıyorlar.

       Çekimler, 1800’lerin ortasındake Sierra Nevada’daki vahşi koşullara çok benzeyen Kanada’daki Fortress Dağlarında yapıldı. Klasik Westren filmlerinin dışına çıkmak isteyen yönetmen ve yapım ekibi, hikayeyi çok soğuk kış koşullarında tasarladılar. Sıcak, toz, çöl fonunun yerine soğuk, kış ve kar tasarlandı. Böylece daha ilk görüntüden itibaren izleyiciler, farklı bir Western filmi izleyecekler.

       

       

KÜNYE

       Yönetmen: Michael Winterbottom

       Senaryo: Frank Cottrell Boyce

       Görüntü Yönetmeni: Alwin Kuchler

       Oyuncular: Wes Bentley, Milla Jovovich, Nastassja Kinski, Peter Mullan, Sarah Polley, Maria Brassard, Shirley Henderson

       

       

       

       

Ntv

18 Mayıs—  Amerika’da kanunun, düzenin en son yerleştiği yer batısı oldu. California, son bakir kalan yerlerden biriydi ama altının b...