Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İki anneli bebek 

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 740
145
İki anneli bebek 

Bilim adamları bir ilke imza atarak üç ebevynli insan embriyosu geliştirdi


Bilim adamları, "tasarım bebekler" çağının öncüsü olan bir çalışmaya imza atarak, kalıtsal hastalıklardan arındırılmış, üç ebevynli insan embriyosu geliştirdi.

İngiliz basınında yer alan habere göre, iki anneli ve bir babalı embriyolar, bazısı doğumdan birkaç saat içinde ölüme yol açabilen, tedavisi olmayan kas, beyin, kalp ve sindirim sistemi hastalıklarından arındırıldı.

Newcastle üniversitesi bilim adamları, üç yıl içinde, ailesinde kalıtsal hastalık bulunan kadınların, dünyaya sağlıklı bir bebek getirme imkanına kavuşabileceğini söylediler.

Araştırma, gıdayı vücut ve beynin kullanacağı enerjiye dönüştüren, hücreler içindeki "enerji santralleri" olan mitokondri üzerinde odaklandı.

Bilim adamları, mitokondrideki hastalıklı DNAyı sağlıklı genetik materyalle değiştirerek, mitokondriyal hastalıkları bulunmayan embriyonlar geliştirdiler.

YÖNTEM

Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, tüp bebek yöntemiyle döllenme tekniği kullanıldı.

Müstakbel babanın spermiyle annenin yumurtasındaki, ebeveynin DNAlarını içeren çekirdek (nükleer DNA veya genler) çıkarılıp alındı.

Diğer taraftan bir donörün yumurtasıyla diğer bir donörün spermi döllendi ve elde edilen embriyo daha birkaç saatlikken yumurta ve spermin nükleer DNAsı ayıklanarak geride sağlıklı mitokondri bırakıldı. Daha sonra, ebeveynin DNAsı, çekirdeği alınmış sağlıklı mitokondriyea aşılandı.

Böylece, ebeveynlerin genleri ve donörün mitokondrisinden müteşekkil bir embriyo elde edildi.

ETİK SORUNLAR

Üniversitenin laboratuvarında bu yöntemle, üç ebeveynli 80 embriyo elde edildi. Bilim adamları, donörün yumurtasını dölleyen diğer donörün sperminin, elde edilen embriyonda herhangi bir DNAsı bulunmadığı için, embriyoyu üç ebeveynli olarak kabul ettiler.

Elde edilen embriyolar, bu tür tekniklerle elde edilmiş embiroların bir kadının rahmine yerleştirilmesini yasaklayan kısırlık tedavisi yasaları uyarınca 8 gün sonra imha edildi.

Araştırmanın başkanı Prof. Doug Turnbull, "yasalar müsait olsaydı, bu yöntemle ilk bebekler üç yıl içinde doğabilirlerdi" dedi.

Araştırmayı yapan bilim adamları, donör kadının sadece birkaç geninin embriyoya geçtiğini, ebeveynin ise embriyoda en az 23 bin geninin bulunduğunu belirttiler.

Ancak araştırmaya etik açıdan karşı çıkanlar, bunun insanın kopyalanması yönünde bir adım olduğunu ve insan yaşamının kutsallığını yaraladığını söylüyorlar.

Bunun yanı sıra iki annenin DNAsını taşımanın, yeni genetik yapının sonraki kuşaklara aktarımı şeklinde birtakım "güvenlik riskleri" taşıyabileceği belirtiliyor.
 
gazete vatanBilim adamları bir ilke imza atarak üç ebevynli insan embriyosu geliştirdi