Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İKV: AB ile ilişkiler düzelirse, daha rahat kaynak buluruz

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 549
61
İKV: AB ile ilişkiler düzelirse, daha rahat kaynak buluruz

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş, AB ile ilişkilerini yapıcı biçimde yürüten bir Türkiye’nin, daha rahat kaynak...


Türkiye-AB ilişkileri konusunda A.A muhabirine açıklamalarda bulunan Eriş, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin, ekonomik sorunları açısından da son derece önem taşıdığını bildirdi. Eriş, “(AB şu anda 2010 yılına kadar Türkiye’nin üyeliğini öngörmüyor, biz de bu işi ağırdan alalım) demek, tipik Türk umursamazlığına bir kılıftır, başka birşey değildir” dedi.

       Mali sistemde yaşanan krizden çıkış için yabancı kaynağa ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Eriş, “AB ile ilişkileri iyi gitmeyen bir Türkiye ile ilişkilerini yapıcı biçimde yürüten Türkiye arasında yabancı kaynak bulma açısından çok büyük fark var, bunu gözardı edemezsiniz” diye konuştu. Beklenen yabancı kaynağın sadece kredi biçiminde olmadığını, ülkeye yatırım çekilmesinin de istendiğini dile getiren Eriş, şunları söyledi: “AB ölçülerine, koşullarına, kriterlerine uymuş bir Türkiye’nin çok daha rahat yabancı kaynak temin edebileceği de kuşkusuz. AB, bugün Türkiye’yi 2010 yılına kadar Avrupa mimarisinde görmüyor. Ama bakarsınız Türkiye çok başarılı bir performans gösterir, hemen bir konferans ve zirve yapılır ve bu durum değişir.”

       

ULUSAL PROGRAM

       Meral Gezgin Eriş, Ulusal Program’ın hazırlanmasının geciktirilmesinin de çok büyük bir yanlışlık olacağını belirterek, “Siyasi konular pazarlık konusudur ama bunların çözülmesi lazım. Siyasetçilerin görevi siyasi konulardaki uzlaşmazlıkları çözmektir” dedi.

       Türkiye’nin Ulusal Programı erteleyemeyeceğini ve önümüzdeki Ocak ayında açıklaması gerektiğini de belirten Eriş, Ulusal Program’ın siyasi konulardaki uzlaşmazlıklar dışındaki kısmının büyük ölçüde hazır olduğunu kaydetti. Eriş, Ulusal Program’ın Katılım Ortaklığı Belgesi’nde yer alan bütün hususlara cevap verecek şekilde hazırlanması gereğinin unutulmamasını isteyerek, “(Katılım Ortaklığı Belgesi’nde şunlar şunlar yer alıyor ama biz bunları dikkate almıyoruz) diyemeyiz” diye konuştu.

Ntv

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş, AB ile ilişkilerini yapıcı biçimde yürüten bir Türkiye’nin, daha rahat kaynak...