Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İlk kalite ödüllü kamu kuruluşu seçiliyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 341
77
İlk kalite ödüllü kamu kuruluşu seçiliyor

KalDer’in 2. Kamu Sempozyumu yine Ankara’da düzenleniyor...


1993 yılından bu yana Büyük Ölçekli Kuruluşlar ve KOBİ kategorisinde verilen Ulusal Kalite Ödülleri’nde bu kez kamu kuruluşları da yarışıyor. Sonuçlar, KalDer’in düzenleyeceği 2. Kamu Sempozyumu’nda açıklanacak. Sempozyum, 10 Mayıs 2001 tarihinde üst düzey bürokratların katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilecek. 2. Kamu Sempozyumu’nun ana teması “Kamu Yönetiminin İyileştirilmesinde Liderliğin Rolü” olarak belirlendi.

       Kamu Sempozyum’larının ilki geçen yıl, 25 Nisan tarihinde düzenlenmiş ve Sempozyum’da ilk kez Ulusal Kalite Ödülleri’nin Kamu Kuruluşları kategorisinde de verileceği açıklanmıştı. Duyuru üzerine, dört kamu kuruluşu ödüle başvurdu. Adaylar, (1) Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığı, (2) Kocaeli Sanayi Odası, (3) Osmangazi Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve (4) Sağlık Bakanlığı Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden oluşuyor.

       Kamu’da Toplam Kalite Yönetimi’ne özel bir önem verdiklerini vurgulayan KalDer Genel Sekreteri Azmi Yarımkaya, bu konuda şöyle konuştu: “Toplam Kalite Yönetimi felsefesi bireyi bir bütün olarak görür. Birey, bir yandan özel sektörün ürün ve hizmetlerinin tüketicisi olarak ‘müşteri’, bir yandan da kamu hizmetlerinin alıcısı olarak ‘yurttaş’ kimliğini taşıyor. Bu nedenle TKY, yalnızca müşteri memnuniyetini değil, yurttaş mutluluğunu da hedefler. Zaten, bir ülkenin gelişmesi ve uluslararası alanda güçlenmesi de, yurttaş mutluluğu olmadan düşünülemez.”

       Kamu Yönetimi’nde Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının ele alınacağı Sempozyum’un oturum başlıkları arasında, Performans Yönetimi, Türk Silahlı Kuvvetlerinde Performans Yönetimi, Kamuda Mükemmellik Modeli, Modelin Uygulanmasında Kamu Açısından Yaşanan Zorluklar gibi ilginç konular yer alıyor.

       Sempozyum’a, MEB Müsteşarı Bener Cordan, Sayıştay Başkanı Prof.Dr.M.Kamil Mutluer, Kara Harp Okulu’ndan Albay Doçent Dr.Kadir Varoğlu, SSK Başkanı A.Demirhan Atasoy, DSİ Eskişehir 3.Bölge Müdürlüğü’nden Dr.S.Saim Efelerli, Devlet Personel Dairesi Başkanı Nedim Kurdoğlu, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİ) Başkanı Prof.Dr.Turgay Ergun gibi üst düzey kamu yöneticileri katılacak.

Ntv

KalDer’in 2. Kamu Sempozyumu yine Ankara’da düzenleniyor...