Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İlk yarının gümrük kaçağı 100 trilyon

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 76
4
İlk yarının gümrük kaçağı 100 trilyon

Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, yılın ilk yarısında gümrüklerde yakalanan kaçak mal tutarının 100 trilyon lira olduğunu açıkladı. Kaçakçılığın en büyü...


Gümrüklerde batı standartlarının yakalanacağını bildiren Keçeciler, “Batı, gümrükleri uzaydan yönetiyor. İşin doğrusunu yapmaya mecburuz. Batı standartlarını yakalamalıyız. Dünya ne yapıyorsa biz de onu yapmaya mecburuz” dedi.

       Açıklamasında gümrük idaresinin bütçeden aldığı paya da dikkat çeken Keçeciler, gümrüklerin yüzde 12’lik katkısına rağmen bütçeden 63 trilyon lira pay aldığını ve bunun az olduğunu belirtti.

       Keçeciler, “Binde 5’lik pay aldığı halde, Türkiye bütçesinin yüzde 12’si Gümrük idaresi’nce toplanmaktadır. Devlet gelirlerindeki toplam artış yüzde 85 olurken, gümrüklerden geliri yüzde 130’u buldu” dedi.

       

OPERASYONLAR SÜRECEK

       Açıklamasında yeni operasyonlar yapılacağını da bildiren Keçeciler, şu bilgileri verdi:

       “Almanya’da 91 tane gümrük idaresi var, 1 trilyon dolar dış ticaret hacimleri var. Türkiye’nin her tarafına gümrük idaresi açmışız. 414 taneydi, biz bunun 120’sini kapattık. 136 tane daha gümrük müdürlüğümüz var. Hala fazla. Bir başka operasyon daha gelecek, ama otomasyon işlemleri bittikten sonra gelecek. En son İzmit ve bağlantılarını otomasyona kavuşturduk. Şu ana kadar bilgisayar ortamına aldığımız gümrük idaresi sayısı 33 oldu. Sonbaharda otomasyon tamamlanacak ve dış ticaret işlemleri yüzde 95 oranında on-line olacak”.

       

GÜMRÜK BİNALARI YIKILIYOR

       Türk gümrüklerini batı ile kıyaslayan Keçeciler, Fransayı örnek göstererek şu bilgileri verdi:

       “58 milyon nüfuslu Fransa gümrük idaresinin 1999 bütçesi 405 trilyon lira, 65 milyonluk Türkiye’nin 63 trilyon lira. Fransız gümrük idaresinin personel sayısı 20 bin, Türkiye’nin 8.056, bunun sadece yüzde 49’u üniversite mezunu. Fransızların 22 uçağı, 8 helikopteri, 63 botu, 1.700 kara taşıtı, 190 minibüsü, 9 x-ray taşıyıcısı, 2 radarlı kamyonu, 78 seyyar gümrük bürosu aracı ve 189 motosikleti var.

       Türkiye gümrük idaresinin merkezindeki makam taşıtlarıyla birlikte kara taşıtı 212, deniz taşıtı ise 11. Fransızların 7 bin bilgisayarla donatılmış 1.712 binası ile eğitim tesisi varken, Türkiye’de gümrük binaları yıkılmak üzere”.

       Keçeciler, Türk gümrük idaresinin bu koşullar altında imkansızlıklar içinde çalıştığını ve buna rağmen büyük başarı gösterdiğini vurguladı.

       Keçeciler, açıklamasında son üç yıl içinde gümrüklerde yakalanan kaçak mal tutarına ilişkin bilgiler de verdi. Buna göre, 1999 yılında yakalanan kaçak mal tutarı 26 trilyon lira iken, 2000 yılında bu rakam 48 trilyon lira oldu. Bu yılın ilk altı ayında yakalanan kaçak mal tutarı ise 25.9’u uyuşturucu maddelerden olmak üzere toplam 100 trilyonun üzerinde gerçekleşti.

       Gümrük kaçakçılığında üçüncü sırayı 13.8 trilyon lira ile motorlu araçlar aldı, onu 2.9 tirlyon lira ile tekel maddeleri izledi.

Ntv

Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, yılın ilk yarısında gümrüklerde yakalanan kaçak mal tutarının 100 trilyon lira olduğunu açıkladı. Kaçakçılığın en büyü...