Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

IMF: Ek yardım için erken

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 149
11
IMF: Ek yardım için erken

IMF Başkanı Köhler, Moskova’da yaptığı açıklamada, ek yardım umutlarına gölge düşürdü. Köhler, Türkiye’ye ek mali yardım henüz erken olduğ...


Köhler, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, “Yeni yardım öncesinde, türk hükümeti ve ekonomi yönetiminin kararlarının, ekonomi üzerindeki etkilerini görmemiz gerekir” dedi.

       Konunun tartışılması için henüz erken olduğunu da belirten Köhler, “IMF hali hazırda Türkiye’ye kaynak sağlamıştır, yeni bir kaynaktan bahsetmek benim için çok erken” diye konuştu.

       

PİYASALAR ALTÜST OLDU

       Bu arada açıklamanın ardından mali piyasalarda bir tedirginlik havası esti. Açıklamanın hemen ardından borsa düne göre yüzde 3’e varan oranda gerilerken, dolarda hafta başından bu yana yaşanan gerileme eğilimi de terse döndü.

       Köhler, Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da bulunuyor. Köhler’in bu sözleri, IMF’nin ek kredi için 2002 bütçesinin detaylarını ve alınan önlemlerin sonuçlarını görmek istediği şeklinde yorumlandı.

       

“DÜNYA EKONOMİSİ GÜCÜNÜ KORUYOR”

       Köhler, Rusya ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında, terörizme karşı uluslararası mücadelenin dünya ekonomisine ya da Rusya ekonomisine etkilerinin büyük olmayacağını söyledi. Köhler açıklamasında, “Terörizme karşı mücadele dünyada ve Rusya’da makro ekonomik dengeleri sarsmayacaktır” dedi.

       IMF Başkanı, Amerikan ve Avrupa ekonomisindeki yavaşlamaya rağmen, her iki ekonominin de gücünü hala koruduğunu sözlerine ekledi. Köhler ayrıca, Rusya’nın yüksek miktarda geri ödeme programıyla karşı karşıya olmasına rağmen, IMF’den finansal yardım almasına gerek olmadığını kaydetti.

Ntv

IMF Başkanı Köhler, Moskova’da yaptığı açıklamada, ek yardım umutlarına gölge düşürdü. Köhler, Türkiye’ye ek mali yardım henüz erken olduğ...