Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

IMF heyeti Türkiyeye geliyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 201
22
IMF heyeti Türkiyeye geliyor

Uluslararası Para Fonu Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyet, üçüncü gözden geçirme görüşmeleri için Türkiye’ye geliyor....


Edinilen bilgiye göre, Cottarelli başkanlığındaki IMF Heyeti, resmi görüşmelerine 31 Ağustos perşembe günü Devlet Bakanı Recep Önal ve Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp’i ziyaret ile başlayacak. Perşembe günü öğleden sonra, gruplara ayrılacak olan IMF heyeti, Maliye Bakanlığı, DPT, Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası’na ayrılarak teknik çalışmalara başlayacaklar.

       Bu arada Cottarelli, yaptığı açıklamada, Türkiye temsilcisi Odd Per Brekk’in, ekonomik verilerle ilgili ön hazırlık çalışmalarını tamamladığını, bu nedenle ziyaretin daha etkin olacağını kaydetti.

       Cottarelli, bu üçüncü gözden geçirme ziyaretinin, 2000 yılının gerçekleşme resminin tümüyle görülebilmesi ve 2001 yılı makro ekonomik hedefleri ile bütçesinin belirlenmesi açısından “önemli” bir ziyaret olduğunu da vurguladı.

       

ŞEFFAFLIK VE BORÇ YÖNETİMİ

       Öte yandan IMF heyetinin, 12 Eylül’e kadar sürecek görüşmelerinde, IMF’nin yeni benimsediği ve üzerinde hassasiyetle durduğu “Kamu Harcamalarında Şeffaflık ve Borç Yönetimi Prensipleri” üzerinde de duracağı ve 2001 bütçesinin şekillenmesinde bu prensiplerin geçerli olacağı belirtiliyor.

       IMF heyetinin üstünde duracağı diğer konuları ise özelleştirme, kamu bankalarının özelleştirilmesi, KİT’ler, Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fon’undaki bankalar oluşturacak. Cari işlemler açığının sürdürülebilirliği ve enflasyondaki yılsonu sapmaların da ele alınacağı görüşmelerde, ek önlemler de görüşülecek.

       Carlo Cottarelli’nin 12 Eylül Salı günü, ortak bir basın toplantısı düzenledikten sonra, Türkiye ekonomisiyle ilgili 13 Eylül’de Londra’da düzenlenecek bir toplantıya katılmak üzere, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ile birlikte Türkiye’den ayrılması bekleniyor. Ekonomi yetkilileri, IMF heyetinin ziyaretinin ardından hazırlayacakları Ek Niyet Mektubu’nu, Washington’a gönderecekler.

       Bu mektubun, IMF Yönetim Kurulu’nda onaylanmasının ardından, yaklaşık 300 milyon dolarlık Stand-By kredi dilimi serbest bırakılacak.

Ntv

Uluslararası Para Fonu Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyet, üçüncü gözden geçirme görüşmeleri için Türkiye’ye geliyor....