Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İMKBde bekleme dönemi: % -0.4

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 291
40
İMKBde bekleme dönemi: % -0.4

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in yurtdışında programa destek konusundaki temaslarına ilişkin beklentiler sürerken, işlemlerin sı...


Borsa uzmanları, piyasaların son derece sıkışık seyretmesini, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisinin sınırlı kalmasına bağlarken, yurtdışı piyasalarda toparlanma yaşanmasına karşılık İMKB’nin tepki vermemesinin de sıkışıklıkta etkili olduğunu ifade ettiler.

       Garanti Portföy Yönetimi’nden Portföy Yöneticisi Tolga Güsar da, yaptığı değerlendirmede, “Endeksin 8.700 puanın altında kalması satış baskısının sürdüğünün göstergesi. Yurtdışı borsalarda bir toparlanma yaşanmasına karşılık, onun İMKB’ye herhangi bir etkisi yok” dedi. Güsar, hükümetin ekonomik reformlar konusunda TBMM’yi çalıştırmaya yönelik çabalarının bu aşamada piyasaların seyri açısından belirleyici olduğunu söylerken, “Meclis’te yasaların çıkarılmasına yönelik çalışmaların hızlanması, piyasalarda iyimser havayı arttırabilir. Bu aşamada, dış destek peşindeki Devlet Bakanı Kemal Derviş’in temaslarından gelecek açıklamalar piyasalara destek verebilir” dedi. Güsar, tedirginliğin sürdüğü ortamda yatırımcıların likit kalmasının yerinde olacağını da belirtti.

       

PARA PİYASALARI DURGUN GİDİYOR

       Hazine’nin 22 Mart’ta yaptığı borçlanma ihalesinin başarıyla sonuçlanması ardından, para piyasaları Merkez Bankası’nın fonlamasının getirdiği rahatlıkla sakin seyretti. Faizde büyük farklılık olmadığı gözlenirken, gecelik borçlanmalar ve repo piyasasında faizler yüzde 80’de kaldı.

       Repo piyasasında gecelik faiz oranı ortalama yüzde 79.97 oldu. Repoda en düşük faiz yüzde 75, en yüksek yüzde 80.1 oldu.

       Bono piyasasında ise işlem hacminin sınırlı olduğu gözlenirken, en fazla işlem gören 27 Haziran vadeli ihale kağıdının bileşik faizi yüzde 126.73 oldu.

       Döviz piyasasında da bayram sonrası 1 milyon liranın üzerinde seyreden dolar fiyatları Hazine ihalesinin de etkisiyle gerilerken, dolar sakin günler geçiriyor. Geçen hafta boyunca 950-980 bin aralığında işlem gören dolar, haftanın ilk gününün kapanışında 980 bin liradan işlem gördü.

       

SERBEST PİYASADA DÖVİZ 980 BİN LİRA

       Bu arada, serbest piyasada döviz oldukça sıkışık bir seyir izledi. Kapalıçarşı’da dolar 980-982 bin lira fiyat aralığında, mark da 448 bin liradan işlem gördü. Edinilen bilgiye göre, Villa Döviz’de dolar 976 bin liradan alınıp, 981 bin liradan satılıyor. 444 bin liradan alınan markın satış fiyatı 448 bin lira olarak belirlendi.

       Gazi Döviz’de 977 bin liradan alınan dolar, 982 bin liradan el değiştiriyor. Mark ise alıştan 3 bin lira farkla alıcı buluyor. Emper Döviz’de dolar 977 bin 500 liradan alınıp, 980 bin liradan satılıyor. 445 bin 500 liradan alınan markın satış fiyatı 448 bin lira.

       Öte yandan, Ayaklı Borsa’da ise dolar 978 bin ile 978 bin 500, mark da 446 bin ile 446 bin 500 lira marjında işlem görüyor.

       

HAFTANIN GÜNDEMİ BDDK Başkanı ve yetkilileri, mali piyasalardaki dalgalanmaların olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için, özel bankaların yöneticileriyle bir dizi toplantı yapmaya 23 Mart Cuma gününden itibaren başladı. 25-28 Mart tarihleri arasında Washington’da gerçekleştirilecek Türk-Amerikan İş Konseyi yıllık toplantısının açılış konuşmalarını ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz yapacak. Bakan Derviş’in, IMF, Dünya Bankası ve ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri ile biraraya gelmesi de bekleniyor. Ziraat, Halk ve Emlak bankalarının olağanüstü genel kurulları 29-31 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. İlk olarak Ziraat Bankası Genel Kurulu toplanacak. Genel kurullarda Ziraat Bankası ile Emlak Bankası’nın birleştirilmesine yönelik karar ve üç bankanın sermaye artımına gitme kararının alınması bekleniyor. Başbakan Ecevit başkanlığında, Yüksek Planlama Kurulu (YPK) 30 Mart Cuma günü, Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) ise 31 Mart C.tesi toplanıyor. Bu hafta, DİE büyüme ve dış ticaret verilerini açıklayacak. Kasım ayındaki mali krizin ardından stoklarını eritemeyen sanayi sektörünün duraklama dönemine girmesi nedeniyle açıklanacak 2000 yılı dördüncü çeyrek büyüme ve milli gelir rakamlarının daha önceki çeyreklere göre düşük çıkması sözkonusu olabilecek. Türkiye üçüncü çeyrekte yüzde 6.9 büyürken, kişi başına düşen milli gelir ise 2 bin 880 dolar olmuştu. Hazine, yılın ikinci çeyreğine ilişkin borçlanma programını ve dördüncü çeyrek dış borç stoku verilerini açıklayacak. İkinci çeyrek programında, borçların Mayıs ve Haziran aylarına yığılması bekleniyor. Hazine’nin Nisan ayında 800 trilyon, Mayıs’ta 5 katrilyon ve Haziran’da 8 katrilyon 652 trilyon liralık iç borç ödemesi bulunuyor.

Ntv

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in yurtdışında programa destek konusundaki temaslarına ilişkin beklentiler sürerken, işlemlerin sı...