Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İMKBye ihale desteği: % 3.4

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 792
120
İMKBye ihale desteği: % 3.4

Hazine’nin düzenlediği 3 aylık borçlanma ihalesinde başarılı bir satış gerçekleştirmesi, 20 Şubat ihalesinde öngörülen borçlanma rakamının 2.9 k...


Borsa uzmanları, döviz talebinin hız kesmesi, bono piyasasında gözlenen alımlarla faizlerin gerilemesiyle alım hareketinin güçlendiğini ifade ettiler. Uzmanlar, 9.400 puandaki dirence gelinmesi ardından, yarın açılışta da alımların gelerek yukarı hareketin 9.600’e kadar süreceği o noktadan satışların yaşanacağını öngördüler. Uzmanlar, kısa vadede aşırı iyimser beklentilere sahip olunmaması gerektiğini belirtirken, piyasalara temkinli yaklaşılması gerektiğini belirttiler.

       

BORSA UZMANLARI NE DİYORLAR?

       Borsa uzmanları yukarı hareketi, fiyatların aşırı düşmesinin yarattığı etkiye bir tepki niteliğinde olarak yorumluyorlar.

       Dış Yatırım Portföy Yönetimi Müdürü Alp Keler, yaptığı değerlendirmede, tepki alımları niteliğindeki alımların yarın açılışta da sürebileceğini ancak 9.600 puandan bir kar satışı gelebileceğini söyledi. Keler, fiyatların siyasi alandaki gelişmeler ve özelleştirme konusundaki çalışmaların piyasalara olumlu yansıyabileceğini de ifade etti.

       MNG Yatırım’dan Yurtiçi İşlemler Müdürü Gökhan Bilen de, endeksin 9.300 puanın üzerinde tutunacağını öngörerek, “Yapısal reformların hızlandırılmasının yarattığı etkiyle toparlanma yaşandı. Özelleştirme konusunda adımların hızlandırılacağına yönelik beklentilerin desteğiyle yukarı hareket oldu” dedi. Bilen, ihale kağıdının faizinin de yüzde 67’ye gelmesinin piyasaları desteklediğini belirterek, “Endeksin yükselişine karşın, temkinli davranmak gerekli. Yabancı yatırımcıların hareketlendiğini söylemek olası değil. Orta vadeli risklerin (Türk Telekom, THY özelleştirmesi gibi) varlığını koruduğu şu ortamda, Türkiye’ye gelmeleri güç” dedi.

       

İHALE FAİZE OLUMLU YANSIDI

       Hazine’nin 20 Şubat’ta yapacağı iç borçlanma ihalelerinde borçlanma limitlerini 2.9-3.9 katrilyon liraya düşürmesi, ardından yapılan 3 aylık ihalede 802 trilyon liralık net borçlanma piyasaya destek verdi. İhalede ortalama bileşik faiz yüzde 70.43 olurken, ihale sonrası kapanışta bu kağıdın faizi gelen alımlarla yüzde 67 düzeyine kadar indi. Gecelik borçlanma piyasasında faizler yüzde 49’a inerken, repo piyasasında gecelik faiz yüzde 56.29 oldu.

       Bono piyasasında da 20 Şubat ihalesinde borçlanma limitlerinin düşürülmesine yönelik açıklama, alımları getirirken, en fazla işlem gören 11 Temmuz vadeli bononun bileşik faizi yüzde 65.95’e, 20 Haziran vadeli bononun bileşik faizi ise yüzde 66.56’ya indi.

       

HAFTANIN GÜNDEMİ Hazine’ye GSM lisans bedeli ve KDV’si olarak 2.4 milyar dolar, eurobond ihraç bedeli olarak da 500 milyon dolar 13 ve 14 Şubat tarihlerinde geliyor. G-20 ön hazırlık toplantısı 18-19 Şubat tarihlerinde Türkiye’de yapılıyor. İç tüzük değişikliği sonrası Elektrik ve Şeker Yasa Tasarısı gibi tasarılar Genel Kurul gündemine alınabilir. Özellikle elektrik piyasasını düzenleyen tasarının acilen çıkması gerekiyor. Bu hafta DİE Ocak ayı kapasite kullanım oranı verilerini ve Maliye Bakanlığı Ocak ayı Konsolide Bütçe gerçekleşmelerini açıklayacak.

Ntv

Hazine’nin düzenlediği 3 aylık borçlanma ihalesinde başarılı bir satış gerçekleştirmesi, 20 Şubat ihalesinde öngörülen borçlanma rakamının 2.9 k...