Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İngiltereden akıllı yaptırım atağı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 8
1
İngiltereden akıllı yaptırım atağı

ABD’nin ardından İngiltere de Irak’a karşı “akıllı yaptırımlar” uygulanması için girişimde bulunuyor....
       ABD’nin önceki gün bir taslak hazırlayarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesine dağıtmasının ardından İngiltere de benzer bir tasarı hazırladı.

       Tasarılar, genellikle Irak politikası konusunda ABD ve İngiltere’yle ters düşen BM Güvenlik Konseyi devamlı üyeleri Rusya ve Çin tarafından da olumlu karşılandı. Irak’a yaptırımlar konusunda bir değişikliğin onaylanabilmesi için bu ülkelerin desteği büyük önem taşıyor.

       “Akıllı yaptırım” tasarıları Bush yönetiminin Irak’a yönelik yeni politikaların uygulamaya geçirilmesi amacını taşıyor. Iraklı sivillerin temel ihtiyaç malzemelerinden yoksun kalmamaları, fakat ülkeye askeri malzeme girmemesi için kontrollerin sıkılaştırması hedefleniyor.

       BBC diplomasi muhabiri Barnaby Mason’a göre, akıllı yaptırımlarla birlikte, Irak’ın, izin almadığı sürece hiç bir şey ithal edemediği bir sistemden, yasaklanmayan herşeyi ithal edebildiği bir sisteme geçiliyor olması büyük önem taşıyor. Fakat yasaklar listesinde hangi maddelerin yer alacağı henüz tam olarak bilinmiyor. ABD ve İngiltere, Irak’ın petrol satışından elde ettiği kar üzerindeki kontrollerini de devam ettirmek istiyorlar.

       Sivil mallara ticaret serbestisi tanımakla, ABD ve İngiltere’nin, “Irak halkının çektiklerinden Batı ülkeleri sorumludur” suçlamasından da kurtulmak istediği belirtiliyor.

       

IRAK’TAN TÜRKİYE VE ÜRDÜN’E UYARI

       Irak Başbakan birinci yardımcısı Tarık Aziz, Türkiye ve Ürdün’e petrol ihracatını durdurabileceklerini açıkladı. Aziz, “Bu iki ülke, Birleşmiş Milletler’in uyguladığı gıda karşılığında petrol programını kabul ederse petrol verilmeyecektir” diye konuştu. Tarık Aziz, Amerikan yönetiminin planını uygulamaya koyan ülkelere kamyonlarla gerçekleştirilen petrol nakliyatının duracağını ve petrol musluklarının kapatılacağını açıkladı.

       Irak, “petrol karşılığında gıda” programı haricinde, Ürdün’e yıllık 5 milyon ton, Türkiye’ye de günlük 100 bin varil petrol veriyor. Program çerçevesinde, Irak, Kerkük-Ceyhan Petrol boru hattından günlük “1 milyon varil” petrol gönderiyor. Yaptırımlar konusunda Birleşmiş Milletler’e yeni bir tasarı sunan Amerikan yönetimi, Irak’ın komşu ülkeler aracılığıyla yaptığı iddia edilen petrol kaçaklığının önüne geçmek istiyor.

       

Ntv

ABD’nin ardından İngiltere de Irak’a karşı “akıllı yaptırımlar” uygulanması için girişimde bulunuyor....