Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İnsanda feromon hormonu saptandı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 65
17
İnsanda feromon hormonu saptandı

Bilimadamları insan vücudunda, feromonla bağlantısı olduğu sanılan ilk geni keşfetti...


Hayvanlar üzerinde araştırmalar yapan bilimadamları, feromonların, karmaşık nörolojik işlemler yoluyla beyinde içgüdüleri yöneten bölümleri nasıl etkilediğini kanıtlamıştı. İnsanların da tıpki hayvanlar gibi feromonlar aracılığıyla iletişim kurduğuna inanan bilimadamları, şimdiye kadar bu görüşü kanıtlayacak herhangi bir buluş gerçekleştirememişlerdi.

       Rockefeller ve Yale üniversitelerinde yapılan deneylerde, nöro-genetikçilerin V1RL1 olarak adlandırılan bir geni ihmal ettikleri anlaşıldı. Söz konusu gen, burun mukozasında bulunan bir feromon alıcısını harekete geçiriyor.

       Colorado Üniversitesi uzmanlarından biyokimyacı Joseph Falke, bu araştırmanın, insanlarda feromon alıcılarına dair ilk inandırıcı çalışma olduğunu kaydediyor. İnsanlardan başka kemirgenler ve diğer memelilerde de bulunan V1RL1 geninin vücutta aktif halde yer alıp almadığı henüz bilinmiyor. Falke, konuyla ilgili deneylerin sonuncusunda feromonun alıcıyla bağlantısının araştırılacağını ve herhangi bir fizyolojik tepkimeye yol açıp açmadığının inceleneceğini bildirdi.

       

SEKİZ GENDEN BİRİ AKTİF

       Nature Genetics adlı tıp dergisinin Eylül sayısında yayınlanan araştırmada uzmanlar bir gen bankasından örnekler alındı ve V1r familyasından diğer kemirgen genleriyle karşılaştırıldı. İnsan genetik yapısında bu gene uyan sekiz gen keşfedildi.

       Devam eden deneylerde bu sekiz V1r geninden yedisinin aktif olmadığı anlaşıldı. V1RL1 adı verilen ve potansiyel olarak aktif sayılan gen, farklı etnik kökenlere sahip 11 kişilik kontrol grubunun tamamında görüldü.

       Kemirgenler ve diğer yaratıkların davranışlarını feromonların şekillendirdiği, insanların ise değerlendirmelerinde daha çok gelişmiş beyinleriyle görsellikten yararlandıkları biliniyor. Rockefeller Üniversitesi’nden Ivan Rodriguez, farelerde 100’ün üzerinde V1r geninin bulunduğunu, insanlarda ise yeni keşfedilen V1RL1 geninin tek V1r geni olabileceğini belirtti. Ancak diğer 99 gene ne olduğu konusunda bir açıklama getiremeyen bilim adamları, bu genlerin kendiliğinden yok olabileceğine ihtimal vermiyor.

       

EMBRİYONDA BULUNAN ORGAN

       Memelilerin çoğunda feromonlar, burun ya da ağızda bulunan ve VNO adı verilen özel bir organ ile seziliyor. Bu seziler, sinirler aracılığıyla beyinde tepkilerin oluştuğu bölüme iletiliyor. Bu organ, insan embriyonunda da tespit edilmiş. Birkaç hafta müddetle cinsel gelişim ve olgunlaşmaya yol açan hormonlara hizmet ediyor. Ancak VNO, doğumdan önce kendi kendine yok oluyor.

       İnsanların feromonlar aracılığıyla iletişim kurduklarından uzun süredir şüphe eden bilimadamları, feromonların nasıl üretildiğini, nasıl sezildiğini anlayabilmiş değil.

       1998’de Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, birbirine yakın çevrede yaşayan kadınların, koltuk altı ter bezleri aracılığıyla, adet dönemlerini senkronize edecek şekilde feromon salgıladıklarını saptamıştı.

       

ETİK KAYGILAR

       Feromonlar, parfüm üretiminde de kullanılıyor. Kimya şirketleri, böcek ilaçları yapımında feromonu kullanıyor.

       Araştırmacılar, feromon bazlı ilaçların üretimi için henüz erken olduğunu söylüyor. Konuyla ilgili etik kaygıları olan bilim adamları, feromonların bir reklam malzemesi olmasından ve insanların manipülasyonu için kullanılmasından endişe ediyor.

       

Ntv

Bilimadamları insan vücudunda, feromonla bağlantısı olduğu sanılan ilk geni keşfetti...