Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Intel yeni mobil çip geliştiriyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 907
127
Intel yeni mobil çip geliştiriyor

Kod adının ‘Banias’ olduğu öne sürülen yeni işlemcinin Pentium III ve Pentium 4’lerden tamamen farklı olduğu belirtildi...


Intel yetkilileri, firmanın İsrail’deki ekibi tarafından geliştirildiği belirtilen yeni çipin kod adı hakkında açıklama yapmaktan kaçınıyor, ancak endüstri kaynakları yeni işlemcinin adının ‘Banias’ olduğunu iddia ediyor. Intel Sözcüsü Shannon Johnson yeni çip teknolojisi geliştirdiklerini doğrularken, yeni işlemcinin kod adıyla ilgili spekülasyonlara girmedi.

       Johnson, Pentium 4’ten daha farklı bir çekirdeğe sahip olduğunu söylediği yeni çipi ‘daha bütünleşik bir işlemci’ olarak nitelendirdi. Sözde Banias olarak adlandırılan çipin, başka bir yeni teknolojiye daha sahip olduğunu söyleyen Intel sözcüsü, bu konuda da şimdilik ayrıntı vermek istemediklerini kaydetti. Johnson, “Tüm bunların yanısıra, yeni çip kablosuz kullanıcıların Bleuetooth ve 82.11 gibi ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılıyor.” dedi.

       

BÜYÜK PLANIN BİR PARÇASI

       Johnson, Intel’in tamamen farklı bir yeni çipe yönelmeden önce mobil kullanıcıların ‘gönlünü alma’ konusunda bir kaç adım daha atmak istediğini söyledi. Çip devi şu anda endüstri standandı olan 0.18 mikron teknolojisini kullanıyor. 2001’in 2. yarısında Intel, Pentium III 0.13 mikron çiplerini tanıtacak.

       Mobil kullanıcılar için yeni teknoloji performansı artırırken, voltajı düşürecek. Bu, özellikle dizüstü bilgisayarlar için çok önemli. Çipler tek başına şarj ömrünün yüzde 10’unu tüketiyor. Ekranlar ise tam bir tüketim canavarı. Intel, insan saçının binde biri inceliğinde transistör üretimine imkan sağlayan yeni teknolojiyi geçen kasımda duyurmuştu. 0.13 mikron teknolojisiyle üretilen işlemciler, 100 milyondan fazla transistöre sahip ve bir kaç GHz hızlarında çalışabiliyor.

       Intel bunun ardından, 2002’nin ilk yarısında mobil Pentium 4’leri piyasaya sürecek. Johnson’un belirttiğine göre, tamamen yeni olan çip de 2003’te çıkacak.

       Intel’in, en yakın rakibi AMD’nin baskısı giderek artıyor. AMD geçtiğimiz hafta 1.3 GHz ve 1.33 GHz hızlarında iki yeni Athlon işlemcisini çıkarmıştı. Athlon çiplerin Pentium 4 işlemcilerinden yüzde 40 daha fazla performans sunduğunu iddia eden AMD, Palomino adı verilen yeni mobil çiplerinin de 2001’in 3. çeyreğinde piyasada olacağını duyurmuştu.

       Intel, AMD’nin yanı sıra, az enerji harcayan Crusoe işlemcileriyle bilinen diğer rakibi Transmeta’ya rağmen, hala mobil çip pazarını elinde tutuyor.

Ntv

Kod adının ‘Banias’ olduğu öne sürülen yeni işlemcinin Pentium III ve Pentium 4’lerden tamamen farklı olduğu belirtildi...