Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İnternet için küresel standart önerisi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 990
204
İnternet için küresel standart önerisi

ABD’li avukatlar internet yasalarının belirlenmesi için çok uluslu bir komisyon kurulmasını önerdi...


New York’da dün geleneksel toplantısını gerçekleştiren Amerikan Barolar Birliği (ABA) sanal alemin incelendiği iki yıllık çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Çalışmada, tüketici hakları, özel hayatın gizliliği, bankacılık, güvenlik ve vergiler gibi konular incelendi. Raporda ayrıca ABD’nin yanı sıra diğer ülkelerdeki düzenleyici kurumların, elektronik ticaret dünyasına uyum sağlamak için ne yönde değişmesi gerektiği konusu irdelendi. Raporu hazıryan ABA, incelediği konular üzerinde bir sonuca varmadı. Rapor, ABA’nın 17 Temmuz’da Londra’da gerçekleştireceği oturumda, bilişim teknolojisi uzmanları tarafından değerlendirilecek.

       Projenin başkanlığını yapan Thomos Vartanian, değişen teknolojiye ayak uydurmakta zorlanan hükümetlerin uyum yasalarını çıkaramadığını belirterek, çok uluslu komisyonun çıkaracağı yasaların e-ticaretin verimliliğini artırmaya yönelik olması gerektiğini vurguladı. “Siber alemde ticaret yapan herkes, uymak zorunda olduğu kuralları bilmek ister” diyen Vartanian, komisyonun hükümetlerle ortak bir çalışma içine girebileceğini söyledi.

       

’SİBER MAHKEME KURULSUN’

       

       ABA’nın çalışması internet yasalarının belirlenmesi konunda bir dizi öneri içeriyor. Bu öneriler arasında e-ticaretteki anlaşmazlıklara çözmek için siber mahkeme ve gönüllü endüstri konseyleri kurulması dikkat çekiyor. Bir diğer öneri ise küresel düzenleyici yetkililerinin bu yasalarının elektronik dünyadaki ürün ve hizmetlere nasıl uygulanacağı konusunda bir anlaşmaya varmaları.

Ntv

ABD’li avukatlar internet yasalarının belirlenmesi için çok uluslu bir komisyon kurulmasını önerdi...