Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İrlandaya anti-enflasyonist baskı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 52
8
İrlandaya anti-enflasyonist baskı

Avrupa Birliği’nin en hızlı büyüyen ekonomisi olan İrlanda, enflasyonla mücadele politikalarına ağırlık vermeyip, Euro’nun gücünü zayıflat...


AB üyesi 15 ülkenin maliye bakanlarının olağan aylık toplantısında, İrlanda’nın 2001 yılı bütçesine onay verilmemesi bekleniyor. Lüksemburg Başbakanı ve Maliye Bakanı Jean-Claude Juncker, toplantıya girişinden önceki açıklamasında, “İrlanda’nın bir sorunu var ve bu da enflasyon, AB’de her kurala uymak zorundayız, her üye İrlanda’nın yaptığını yaparsa, o zaman, Euro bölgesinde fiyat istikrarı tehlikeye girer” dedi.

       

VERGİ İNDİRİMLERİ TEHLİKEDE

       İrlanda aleyhinde AB’den gelen bu beklenmedik uyarının, Dublin hükümetini, 470 milyon dolarlık vergi indirimleri ve sosyal harcamalarda cömert artışlar planını geri çekmeye ikna edip etmeyeceği henüz belli değil. Euro bölgesine dahil 12 ülke, bölge içinde istikrarı teminen, sıkı mali kurallar ve ortak ekonomik hedeflere uymayı vaad ettiler. Ancak, euro bölgesindeki bir ülkeyi hizaya çekebilmek için baskıdan başka cezai yaptırım bulunmuyor.

       Hızlı ekonomik büyümesi ve yüklü miktarda yabancı sermaye yatırımı çekmesi, bilgisayar yazılımı sektörünün gelişmesiyle, “Kelt Kaplanı” adıyla anılan İrlanda’da yıllık enflasyon oranı yüzde 5.9’a dayandı. Euro bölgesinde ise yıllık enflasyon oranı yüzde 2 olarak hedeflendi.

       AB nüfusunun sadece yüzde 1’ini barındıran İrlanda’nın Avrupa ekonomisi genelinde önemi büyük. İrlanda ekonomisinin büyüme hızı yüzde 10’a çıkarken, işsizlik oranı yüzde 4’de kaldı. AB çevreleri ise global ekonomideki durgunluk endişelerinin alevlendiği dönemde, AB üyesi bir ülkenin bu denli hızlı büyümesini açıklamanın zorluğuna dikkat çekiyor.

Ntv

Avrupa Birliği’nin en hızlı büyüyen ekonomisi olan İrlanda, enflasyonla mücadele politikalarına ağırlık vermeyip, Euro’nun gücünü zayıflat...