Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İşadamı Asım Ülker toprağa verildi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 486
102
İşadamı Asım Ülker toprağa verildi

Türk iş dünyasının önemli ismi, Kar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Asım Ülker, toprağa verildi....


Asım Ülker’in kardeşi Sabri Ülker, camiye oğlu Murat Ülker’in kolları arasında geldi ve bir sandalyede oturarak taziyeleri kabul etti. Sabri Ülker, öğle ve cenaze namazlarını da sandalyede kılabildi.

       Cenaze namazına, eski Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu, DYP Milletvekili Celal Adan, ANAP Milletvekili Cavit Kavak, MHP Milletvekili Nazif Okumuş, Bağımsız Milletvekili Hüseyin Kansu, eski İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş, kapatılan FP’nin eski İl Başkanı Numan Kurtulmuş, DYP İl Başkanı Süleyman Soylu, İSKİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç de katıldılar.

       

BOLŞEVİK İHTİLALİNDE KIRIM’DAYDI

       Kar Şirketler Topluluğu’nun kurucusu Asım Ülker, 1911 yılında babasının görev yaptığı Kırklareli’nin Kara Mehmet Köyü’nde doğdu.

       Bir yaşındayken babasının vatanı olan Kırım’a göç etti. Ailesiyle birlikte Yalta yakınlarında bir kasabaya yerleşerek, tahsilini tamamladı. Rus Krallığı’nın devrilmesini Bolşevik ihtilalini yaşadı. En güzel gençlik yılları ile en acı günlerini aynı anda yaşadığı Kırım’dan 1927 yılında ayrılarak ailesiyle birlikte tekrar İstanbul’a göç etti.

       Bir gemi güvertesinde gelerek, babasındaki sadece dört dolarla Sarayburnu’na çıktı. Yanındaki annesi, babası, ablası ve iki küçük erkek kardeşinin sorumluluklarını üstlenerek genç yaşta çalışma hayatına atıldı.

       Çıraklık, işçilik, katiplik, tezgahtarlık yaptıktan sonra ortak olduğu şekerci dükkanını bir müddet sonra devralarak işadamlığına ilk adımını attı. Yoksulluğu yenemediği günlerde çok sevdiği kardeşi Hakkı’yı genç yaşta kaybetti.

       1941 yılında Ankara’ya yerleşerek ikinci dükkanını açtı ve Zehra Hanım ile evlendi. 2001 yılında 60 yılını tamamlayan bu örnek evliliğinden biri kız üç çocuğu oldu.

       Tahsilini henüz tamamlayan kardeşi Sabri ile birlikte 1944 yılında Ülker Gıda Sanayi’ni kurdu ve 43 yıl yönetim kurulu başkanlığını yürüttü. Berksan olan soyadını Ülker’e değiştirdi.

       1987 yılında çocukları ile yüzde 50 ortağı olduğu Ülker’deki hisselerini kardeşi Sabri’ ye devrederek ayrıldı. Aynı yıl Kar Şirketler Topluluğu’nu kurdu.

       Çok sevdiği hayır işlerinin kendisinden sonra da devam edebilmesi amacıyla Çamlıca Kültür ve Yardım Vakfı’nı kurarak, bir kısım gelirlerini vakfetti. Bugüne kadar binlerce gence yurt içinde ve dışında yüksek tahsil, yüksek lisans v.s. burslar veren Vakıf, okullar, hastane, sağlık ocakları ve camiler yaptırdı. Sayısız hayır işine katkıda bulunan Çamlıca Vakfı, 1999 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce “Hayır” dalında ülkemizin En İyi Vakfı seçildi.

       Mükemmel konuştuğu Rusçası ile söylediği şarkılarında çocukluk yıllarını geçirdiği Kırım’ı, tekrar görme özlemini gideremeden hep sevdikleri için koşuşturarak aramızdan ayrıldı.

       Eşi, 3 çocuğu, 11 torunu hayatta olan Asım Ülker, dini inançlarına, memleketine, doğaya, ailesine, işine, hayır işlerine ve “kul hakkına” olan saygısı ile örnek bir isimdi.

Ntv

Türk iş dünyasının önemli ismi, Kar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Asım Ülker, toprağa verildi....