Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İşadamları bankalarla pazarlıkta

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 623
3
İşadamları bankalarla pazarlıkta

Reel sektör ve bankacılık sektörü temsilcilerinin oluşturduğu komisyon, ay sonunda vadesi gelecek borçların ödenmesinde uygun koşullar bulmak üzere b...


Miras, toplantıya katılanların gerekli pazarlıkları yaptığını belirterek, “Bunun teknik tarafı var, yasal tarafı var. Hükümetin ortaya koyacağı tavır var. Arkadaşlarımız bütün bunları teknik detaylarıyla dile getiriyorlar” dedi. Komisyon çalışmalarının tamamiyle bitmesinin ardından nihai bir açıklamanın yapılabileceğini belirten Miras, toplantının Perşembe gününe kadar bitmesi gerektiğini kaydetti.

       Fuat Miras, bir basın mensubunun “Tabii Kemal Derviş bekleniyor” şeklindeki sözleri üzerine, “Kemal Bey’le oturup konuşulması lazım. Cumartesi günü Sosyal Ekonomik Konsey’de bu raporun tartışılması lazım. Biraz da zamanla yarışıyorlar arkadaşlar. Onun için biraz hoşgörülü davranmanızda yarar var” şeklinde konuştu.

       

DERVİŞ’LE GÖRÜŞÜLECEK

       Miras bir basın mensubunun “Hükümetle masaya oturmak için belirli bir süreç saptandı mı?” şeklindeki sorusu üzerine, bunun raporun bitmesine bağlı olduğunu söyledi. TOBB Başkanı Miras, şöyle konuştu:

       “Rapor bittikten sonra sayın Derviş ABD’den Perşembe veya Cuma sabahı dönerse belki Cuma günü öğleden sonra, önce kendisiyle bir araya gelmemiz lazım. Sonra da sorunları Ekonomik ve Sosyal Konsey’de Hükümetin önüne koymamız lazım. Yani Hükümetle ayrı bir görüş olacağını zannetmiyorum. Ekonomik ve Sosyal Konsey’de, tarafların içinde bulunduğu bir ortamda konuşulmasında yarar var.”

       Bu arada, ortak komisyonda yer alan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım’ın yerine bir İTO temsilcisi toplantıya girerken, komisyon üyesi Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkan Yardımcısı Suat Yalkın toplantıya katılmadı.

       31 Mart’taki dönem faizleri öncesi İstanbul’da dün akşam biraraya gelen reel sektör ile bankacılık sektörü temsilcileri, ortak bir komisyon kurulması ve 31 Mart dönem faizlerinin ödenmesine yönelik çalışmaları bu ortak komisyonun yürütmesi kararı almıştı.

Ntv

Reel sektör ve bankacılık sektörü temsilcilerinin oluşturduğu komisyon, ay sonunda vadesi gelecek borçların ödenmesinde uygun koşullar bulmak üzere b...