Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İşçi eylemleri genişleyecek

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 429
9
İşçi eylemleri genişleyecek

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 2001’in 2000’e benzer sorunlarla geçeceğini öne sürerek, &...


Çelebi, kamu çalışanlarının reel ücretlerinin bu yıl içinde yüzde 11.2 oranında gerilediğinin, 2001 yılı “Ekonomik Raporu”nda açıklandığını kaydetti.

       

“PİYASALARDAKİ KRİZ BİLİNÇLİ”

        Piyasalarda geçen haftalarda yaşanan krizin “bilinçli olarak” çıkarıldığını öne süren Çelebi, kriz sonrası hükümetin IMF ve Dünya Bankası’na daha bağımlı hale geldiğini savundu.

       Çelebi, “ek kredi alabilmek amacıyla IMF’nin ‘pervasız taleplerine’ ‘evet’ denildiğini, IMF’ye sunulan yeni niyet mektubuyla hükümetin elini ekonomiden tamamen çektiğini ve ipleri tümüyle IMF bürokratlarına teslim ettiğini” ileri sürdü.

       “2001 yılına yaklaştığımız bu son günlerde yaşanlar, yeni yılın da benzer sıkıntılarla geçeceğinin ipuçlarını ortaya koymaktadır” diyen Çelebi, “kara çarşamba” ile başlayan ekonomik krizin bitmediğini ve bitme ihtimalinin de bulunmadığını söyledi.

       

“2001 BÜTÇESİ TALEPLERE CEVAP VERMİYOR”

        Çelebi, 2001 bütçesinin çalışanların sosyal ve ekonomik taleplerinin cevaplanmayacağını açıkça gösterdiğini, bütçenin faiz ve borç ile askeri harcamalara ayrıldığını öne sürdü.

       Süleyman Çelebi, işsizliğin arttığı, işletmelerin ardı ardına kapandığı, gelir dağılımın bozulduğu bir ülkede enflasyonun aşağı çekilmesinin “hasta adam öldü, ameliyat başarıyla sonuçlandı” hikayesini akla getirdiğini ifade ederek, kayıt dışı ekonomiyi kontrol altına almayan, askeri harcamaları kısmayan ve üretim ekonomisini öne çıkarmayan hiçbir programın başarıya ulaşamayacağını savundu.

       

CEZAEVLERİ OLAYLARI

        Cezaevlerinde yaşanan olaylara da değinen Çelebi, “bu olayların uygar ve demokratik bir ülkede

       asla yaşanmaması gerektiğini” ifade ederek, “olayların bu noktaya gelmesinin temelinde yıllarca süren hukuksuzluğun yattığını” söyledi. Çelebi, “sorunların operasyonlarla çözülmediğini, hükümetin hücre uygulamasından vazgeçerek, cezaevlerinde insanca yaşama koşullarını sağlaması gerektiğini” öne sürdü. Dile getirdikleri taleplerin siyasal iktidar tarafından kendiliğinden hayata geçirilebileceğini düşünecek kadar iyimser olmadıklarını belirten Çelebi, “ekonomik, sosyal ve demokratik hedeflerimize ulaşmak için sonuna kadar mücadele etmekte kararlıyız. 1 Aralık eylemleri, emekçilerin gücünün küçük bir örneğidir. İki dost ve kardeş örgüt olarak, 2001 yılının emekçiler için çok daha olumlu sonuçlanması için birlikte uğraş vereceğiz” diye konuştu.

       

SORULAR

        Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çelebi, bir gazetecinin “işçiler 2001’de de alanlarda mı olacak?” sorusunu “evet. İşçiler ortaya konulan sorunlara seyirci kalmayacak. Bundan sonra laf yerine iş üreteceğiz. Yeni yılda da üretimden gelen gücümüzü kullanmak için halkımızla beraber iş bırakma eylemlerini daha da genişleteceğiz” diye yanıtladı.

       

YENİ EYLEMLER

       KESK Genel Başkanı Siyami Erdem de “1 Aralık’ta yapılan iş bırakma eylemine katılan işçilere idari ceza verilmesini nasıl değerlendirdiğine” ilişkin soruya, “yoksulluk, şiddet ve baskının birbirlerini tamamlayan unsurlar olduğu” karşılığını verdi.

       Erdem, “hükümetin bir yandan ekonomik ihtiyaçları karşılayamadığını, diğer yandan da yoksulluğa karşı baş kaldıranlara değişik asli, idari ve siyasi cezalar verdiğini” iddia ederek, “1 Aralık’taki eylem büyük olmasına rağmen hükümetten karşılığını alamadık. Emek Platformu, yeni yılda 1 Aralık’ı aşan yeni eylemleri yapmak zorundadır” diye konuştu.

       

Ntv

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 2001’in 2000’e benzer sorunlarla geçeceğini öne sürerek, &...