Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Işıkara, Deprem Gününe katıldı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 530
15
Işıkara, Deprem Gününe katıldı

Düzce depreminin yıldönümü olan 12 Kasım için ilan edilen “Afet Günü” nedeniyle, Üsküdar’daki Haydarpaşa Lisesi’nde çeşitli et...


12 Kasım’ın okullarda “Afet Günü” olarak anılmasının, öğrencilerin bilinçlenmesinde çok önemli rol oynayacağını belirten Prof. Dr. Işıkara, “Afet Günü’nde tüm okullarda öğrencilerin çalışmalarını sivil savunma müdürlükleri ile yapmalarını öngördük. Bakanlık kabul etti. Bugün Afet Günü tüm Türkiye’de bu şekilde idrak ediliyor” dedi.

       17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerini toplum olarak unutmamak gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Işıkara, “17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde kaybettiklerimizi hiç unutmayacağız. 12 Kasım okullarda Afet Günü oldu. 17 Ağustos’un da toplum için Afet Günü ilan edilmesi önerisinde bulunacağız” diye konuştu.

       İstanbul Vali Yardımcısı Murat Kocabaş da, Afet Günü’nün, afet bilincinin oluşturulması ve depremin eğitim sürecine alınması yönünde önem taşıdığını söyledi.

       Kocabaş, depremle ilgili İstanbul Valiliği’nin de ciddi çalışmalar içinde olduğunu anlatarak, “İstanbul Valiliği bünyesinde kurulan 3 bin 500 kişilik acil kurtarma ekibi, bir ordu gibi her an hazırlıklı olarak bekliyor” dedi.

       

DEPREME DAYANIKLI SIRALAR

       İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey de, Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’ya, 12 Kasım’ın okullarda Afet Günü olarak anılmasını sağladığı için teşekkür ederek, afetin okullarda ders olarak okutulması için Milli Eğitim Bakanlığı’na rapor sunacaklarını söyledi.

       Balıbey, 1997 yılından sonra İstanbul’da yaptırılan tüm okulların depreme dayanıklı inşa edildiğini belirterek, deprem sırasında İstanbul’da tamamen ya da kısmen yıkılan 131 okulun 1950 veya 1960’lı yıllarda yapılan okullar olduğunu hatırlattı.

       Depremde 131 okulun etkilenmesine rağmen İstanbul’da eğitimin aksatılmadığını anlatan Balıbey, 20 bin depreme dayanıklı sıranın okullara dağıtıldığını, ayrıca 20 bin sıranın daha ihalesini yapıldığını kaydetti.

       

ÇİZGİ FİLM GÖSTERİSİ

       Bu arada etkinlikte, Prof. Dr. Işıkara’nın çizgi film karakteri olarak canlandırıldığı “Deprem Dede” filmi gösterildi. Bunun ardından, evlerde ve işyerlerinde önlem alınmadığı takdirde, ağır eşyanın verebileceği zararlar da bir film gösterisiyle anlatıldı. Daha sonra, Vali Yardımcısı Kocabaş, Prof. Dr. Işıkara, Balıbey ve beraberindekiler bilgisayar sınıfını gezerek, burada alınan önlemleri incelediler.

       Prof. Dr. Işıkara ile beraberindekiler, öğrenciler tarafından deprem sonrasının canlandırıldığı ve hiçbir önlem alınmadığı takdirde oluşabilecek zararların gösterildiği sınıfı gezdiler.

       

TATBİKAT

       Okulun gezilmesinden sonra, hazırlanan senaryo gereği 7.4 büyüklüğünde 15 saniye sürecek bir depremin tatbikatı yapıldı. Deprem uğultusu ve ardından sirenlerin çalmasıyla başlayan tatbikatta, öğrenciler hızla okul binasını terk ederek boş alanda toplandılar. Öğrencilerin 3,5 dakikada okulu boşaltmalarının ardından İl Savunma Müdürlüğü, Üsküdar Savunma Müdürlüğü, itfaiye ekipleri ve iki ambulans çalışmalara başladı.

       Okulda çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken, üst katlarda mahsur kalanlardan öncelikle yaralılar sedyelere konularak camlardan halatlarla indirildi ve ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Diğer mahsur kalanların da kurtarılmasının ardından okul bahçesine bir çadır kuruldu ve enkaz altında kalanların kurtarılması için malzemeler hazırlandı. Bu işlemden sonra, kurtulanların ve yaralıların listeleri yapıldı.

       Tatbikat, Üsküdar Belediyesi’nin öğrencilere yemek dağıtmasıyla sona erdi. Tatbikatı, Üsküdar Kaymakamı Abdülvahab Yıldırım ile Üsküdar Belediye Başkanı Yılmaz Bayat da izledi. Bu arada Prof. Dr. Işıkara, tatbikattan sonra öğrencileri kutladı ve öğrendiklerini ailelerine anlatmalarını istedi.

       Öte yandan Prof. Dr. Işıkara, gazetecilerin soruları üzerine, Düzce Gölyaka’da meydana gelen 4.3 büyüklüğündeki depremin artçı şok, 12 Kasım’ın yıldönümüne rastlamasının da tesadüf olduğunu söyledi.

       

Ntv

Düzce depreminin yıldönümü olan 12 Kasım için ilan edilen “Afet Günü” nedeniyle, Üsküdar’daki Haydarpaşa Lisesi’nde çeşitli et...