Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Işıkara: Deprem herzaman olabilir

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 123
28
Işıkara: Deprem herzaman olabilir

17 Mayıs—  Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, “Türkiy...


Florya’daki İSTEK Vakfı Bilge Kağan Okulları’nda ilköğretim ve lise öğrencilerine konferans veren Prof. Dr. Işıkara, gazetecilerin bugünkü gazetelerde yer alan “13 ayda bir deprem oluyor” şeklindeki sözlerini hatırlatmaları üzerine, şunları söyledi:

        “92-99 arasında Erzincan, Dinar, Adana-Ceyhan, Kocaeli-Gölcük, Düzce depremleri oldu. Buna, Kasım 92’deki İzmir depremini de koyarsak 6 deprem olur. Benim söylediğim bu. O zaman 13-14 aya yakın bir sürede deprem olasılığı, ‘olma olasılığı’ ortaya çıkar. Burada şuna işaret ediyorum, Türkiye bir deprem ülkesi, bu gerçeği kabul etmemiz lazım ve 6,3 veya daha büyük bir deprem olma olasılığı da yüzde 63’tür. Bu da göz ardı edilmeyecek bir olasılıktır. Dolayısıyla depremden korunmanın yolları konusunda her zaman hazır olmamız, çalışmamız lazım. “

        Prof. Dr. Işıkara, bir gazetecinin, “Bunu ‘sonbahara doğru deprem olacak’ diye mi algılamak gerekiyor?” sorusuna, “Hayır. Olasılık yüzde 63’tür. Benim her zaman söylediğim gibi, Türkiye’de her zaman deprem olabilir” yanıtını verdi.

       

ÖĞRENCİLERİN SORULARI

        Konferans sırasında da öğrencilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Işıkara, depremin önceden belirlenmesinin mümkün olmadığını, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu ve her zaman hasar yapıcı bir deprem olabileceği gerçeğini kabul etmek gerektiğini belirterek, deprem öncesinde, deprem sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiğini bilmenin önemli olduğunu söyledi.

        Prof. Dr. Işıkara, bir öğrencinin “Güneş tutulması depreme neden oluyor mu?” sorusu üzerine, öğrenciyi arkadaşıyla tahtaya çıkarıp, güneş tutulmasını canlandırarak anlattı ve “Arkadaşının gölgesinin senin üzerine düşmesinin sana zararı oldu mu? Güneş tutulmasında da ayın gölgesi dünya üzerine düşüyor” diye konuştu.

       Bir soru üzerine, asansörde kalınması durumunda ortamda bulunan havanın bitirilmemesi için panik yapılmaması ve gürültü çıkararak, kişinin yerini belli etmesi gerektini söyleyen Prof. Dr. Işıkara, evlerin yanı sıra hastanelerin de mutlaka tıbbi cihazları sabitleme şeklinde önlem alması gerektiğini belirterek, “İzmit-Gölcük depreminde hayatını kaybedenlerin yüzde 30’u, ağır mobilyaların altında kalarak öldü” dedi. Konferansın sonunda Prof. Dr. Işıkara’nın “Deprem olacak. Hazır olun. Fay, şuradaymış, buradaymış önemli değil” şeklinde sürekli dile getirdiği sözlerinin remiks yapıldığı ve kendisinin çizgi kahraman olduğu klip gösterilirken, öğrenciler de alkışlarla tempo tutarak eşlik ettiler. Konferansa, eşi Aysel Işıkara ile gelen Prof. Dr. Işıkara’ya, bir plaket sunuldu.

       

IŞIKARA: ÖNEMLİ OLAN DEPREMİ EN AZ HASARLA ATLATMAK

       Işıkara Burdur’da yaptığı konuşmada da, Türkiye’de her an yıkıcı bir deprem meydana gelebileceğini belirterek, önemli olanın depremi en az hasarla atlatmak olduğunu söyledi. Işıkara, bugün Burdur Valiliği ve Burdur Belediyesi tarafından Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen “Depremle Birlikte Yaşamak” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’de her an hasar yapıcı depremlerin olabileceğini, bu yüzden depreme dayanıklı evler yapmanın ve insanları eğitmenin önemini anlattı.

        Işıkara, şunları söyledi: “Türkiye’nin her yerinde mutlaka fay hattı vardır. Bu yüzden önemli olan en az hasarla depremi atlatmaktır. Eğer depreme hazır olursak depremden korkmayız. Her 16-18 ayda bir hasar yapıcı deprem olmaktadır. Bu yüzden depremle yaşamayı öğrenmeliyiz. Depreme dayanıklı evler yapmalıyız. Yapı denetim yönetmenliği değiştirilmeli. Bir depremde devlet hasarlar karşısında çok zorlanıyor. Bu yüzden deprem sigortası zorunlu olmalı. Deprem sigortası paraları da bir havuzda toplanmalıdır.”

       

İTFAİYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

        Türkiye’de bir itfaiye genel müdürlüğünün kurulması gerektiğini de ifade eden Işıkara, itfaiyecilerin eğitimli kişiler olması durumunda depremlerde zararın daha da azalacağını, zararın asgariye indirilmesi için eğitimin şart olduğunu, bu yüzden de okullarda afet konusunun mecburi ders olarak okutulmasını istedi. Işıkara, Burdur Valisi Kadir Koçdemir’i de makamında ziyaret etti.

       

       

Ntv

17 Mayıs—  Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, “Türkiy...