Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İşkenceci general hakkında soruşturma

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 705
87
İşkenceci general hakkında soruşturma

17 Mayıs—  Emekli general hakkında “savaş suçuna övgü” gerekçesiyle soruşturma açan başsavcılık, buna karşılık, Uluslararası İn...


Başsavcılık, Irkıçılık Karşıtı ve Halklararası Dostluk Hareketi (MRAP) adlı bir başka örgüt tarafından açılan “insanlık suçu” davasının da soruşturma konusu olmadığını belirtti. General Aussaresses’in itiraflarının daha çok savaş suçu kapsamında ve 1968 yılında çıkan bir yasanın kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtilerek, “insanlık suçu” davalarının bu nedenle soruşturmaya konu olmadığı kaydedildi. Fransız emekli general Paul Aussaresses’in kitabında Fransız ordusunun Cezayir’de işlediği katliamları açıkça itiraf etmesi, ülke çapında geniş yankı uyandırmıştı.

       Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın, Savunma Bakanı Alain Richard ile görüşmesinden sonra bir açıklama yapan Elysee Sarayı, emekli general hakkında disiplin soruşturulması açıldığını bildirmişti. Emekli generalin, suçlu bulunması halinde özlük haklarını kaybetmesiyle emekli maaşının indirilmesi söz konusu. Chirac, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, generalin itiraflarından “dehşete düştüğünü” belirterek, kendisine daha önce verilen liyakat nişanının geri alınmasını istemişti.

       Eski gizli servis başkanı 83 yaşındaki Fransız general, bazen kendisinin emir verdiği, bazen de bizzat tanık olduğu, Fransız ordusunun Cezayir’de yaptığı katliam, işkence ve yargısız infazlara, “Özel Servisler, Cezayir 1955-1957” adlı kitabında geniş bir biçimde yer verdi. İşkence ve cinayetlerin, siyasi iktidarın emirleri ve bilgisi dahilinde yapıldığını belirten general, işlenen cinayetlerle ilgili olarak pişmanlık duymadığını ve bu durumun kendisi için hiçbir zaman vicdani bir sorun yaratmadığını da kaydediyor.

Ntv

17 Mayıs—  Emekli general hakkında “savaş suçuna övgü” gerekçesiyle soruşturma açan başsavcılık, buna karşılık, Uluslararası İn...