Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İsrailde koalisyon çabası, Filistinde şiddet

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 902
189
İsrailde koalisyon çabası, Filistinde şiddet

12 Şubat—  Bir süredir duraklama gösteren şiddetin Ariel Şaron’un başbakan seçilmesiyle tekrar tırmanışa geçmesi, Likud Partisi lider...“Ortadoğu bir ayaklanmanın eşiğinde. Şaron’dan yalnızca kötülük, zarar ve saldırganlık bekliyoruz. Filistin halkı işgale karşı isyanını sürdürecektir.”

— ŞEYH YASIN

Hamas örgütü lideri

       

       İsrail birlikleri, bugün Beytüllahim’de işçi taşıyan bir kamyona açtıkları ateş sonucu Ziyad Ebu Suey adında 20 yaşında bir Filistinliyi öldürdüler, bir başka Filistinliyi de yaraladılar. Ramallah yakınlarında da erken saatlerde bir Filistinli öldürülmüştü. Dün de Filistinliler, Tsahi Sasson adındaki Yahudi yerleşimciyi öldürmüşlerdi. Böylece Eylül ayında Ariel Şaron’un Haremüşşerif’i ziyaretiyle patlak veren şiddet eylemleri, onun başbakan seçilmesiyle adeta yeniden canlandı. Şiddetin tekrar tırmanışa geçmesi, seçimlerden zaferle çıkan Şaron’a bir meydan okuma niteliğinde. Çünkü Şaron, barış görüşmelerinin tekrar başlaması için Filistinlilerin şiddeti tamamen durdurmasını şart koşmuştu. Filistinli radikal örgütler ise eylemlerini sürdüreceklerine and içmişlerdi. Bugün Kahire’de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşecek olan Filistin lideri Yaser Arafat ise, Şaron’a, barışı gerçekten istediğini kanıtlaması için bir fırsat tanıdığını söyledi.

       

KOALİSYON PAZARLIKLARI ZORDA

       İşçi Partisi‘nden Ofer Pines-Paz, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada koalisyon görüşmelerinin çıkmaza girdiğini, ancak daha sonra rayına oturmasını umduğunu söyledi. Pines-Paz, Şaron‘un “hükümetinin yönünün ne olacağına” gerçekten karar vermediklerini belirtti.Hamas militanları, Şaron'un kuklasını yaktılar ve şiddet durmayacak dediler

        Pek çok siyasetçi, birlik hükümetinin oluşturulmasını Ortadoğu barış süreci için en iyi şans olarak görüyor. Eğer Şaron, İşçi Partisi ile bir koalisyon kuramazsa, hükümeti oluşturabilmek için barışa sıcak bakmayan aşırı milliyetçi ve dinci partilerle birlik olmak zorunda kalacak. Şaron’un Mart ayı bitmeden hükümeti kurması gerekiyor. Aksi takdirde genel seçimlerin yenilenmesi söz konusu. Danışman Eyal Arad’ın açıklamasına göre, Şaron, koalisyon pazarlıkları konusunda iyimser ve Filistinlilere iyi niyetini göstermeye de hazır. Arad, “Ariel Şaron, İsrail ile Filistinliler arasında güveni sağlayıp barışı ilerletmek için yollar arıyor” diye konuştu.

       İşçi Partili eski İsrail başbakanlarından Şimon Peres, İsrail radyosuna verdiği demeçte, Şaron’un en önemli sayılan iki bakanlığı İşçi Partisi’ne verme teklifinin ciddi bir teklif olduğunu, ulusal birlik hükümeti için yüzde 50 şans bulunduğunu söyledi.

       Ariel Şaron, koalisyon pazarlıkları çerçevesinde Ehud Barak’a Savunma Bakanlığı, Şimon Peres’e ise Dışişleri Bakanlığı görevlerini önermişti.

       Bu arada İsrail, bugün Gazze Uluslararası Havaalanı’nı 9 saatliğine açıyor. Havaalanının açılması, Filistinliler için özel önem taşıyor, çünkü söz konusu havaalanı Filistinli hacıların Mekke’ye gidebilmelerini sağlayacak. İsrail, intifada boyunca Filistinlilerin dış dünyayla nadir bağlantılarından biri olan bu havaalanını kapalı tutmuştu.

       

LİKUD‘LU ARAPLAR, BAKANLIK İSTİYOR

       Öte yandan, İsrail‘de 6 Şubat‘ta yapılan başbakanlık seçiminin galibi Ariel Şaron‘un partisi Likud‘un Arap üyeleri, kurulacak hükümette kendilerine bir bakanlık verilmesi talebinde bulundular. İsrail‘in kuzeyindeki Hfa Amr kentinde toplanan Arap üyeler, İşçi Partisi‘ni kurulacak ulusal birlik hükümetinde yer almaya ikna etmeye çalışan genel başkanları Şaron‘dan, Arap milletvekili Eyüp Kara‘ya bakanlık verilmesi çağrısında bulundular. Şaron‘un, yasalar gereği, seçildiği ilan edildikten itibaren 45 gün içinde hükümeti kurması gerekiyor. Daha önceki seçimlerde geleneksel olarak sola oy veren İsrailli Arapların yüzde 75‘i 6 Şubat‘taki seçimi boykot etmişti. Sayıları 1 milyondan fazla olan ve 1948‘de İsrail Devleti‘nin kuruluşunda topraklarından ayrılmayan Filistinlilerin soyundan gelen İsrailli Araplar, kendilerine her alanda ayrımcılık yapılmasından şikayet ediyorlar.

       

       

       

Ntv

12 Şubat—  Bir süredir duraklama gösteren şiddetin Ariel Şaron’un başbakan seçilmesiyle tekrar tırmanışa geçmesi, Likud Partisi lider...