Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ISSler Telekom abonelerine kapılarını kapattı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 894
183
ISSler Telekom abonelerine kapılarını kapattı

Superonline, E-kolay ve Turk.net, ‘haksız rekabete yol açan’ TTNet’in abonelerine içerik kısıtlaması getirdi....


Türk Telekom abonesi internet kullanıcıları, bir süredir bazı internet servis sağlayıcı kuruluşların (İSS) web sitelerine erişemiyor. Bu sayfalar, Türk Telekom abonelerine ücretsiz kullanımı engellemek üzere filtrelenerek, erişime kapatıldı. Buna karşı, İSS’ler yüksek maliyetlerle elde ettikleri içerik bilgilerinin pazarlanmasının tek kazançları olduğunu belirterek, sitelerinden alınacak bazı bilgilerin ücretlendirileceğini duyurdu.

        Türk Telekomünikasyon A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, bu gelişme üzerine Ulaştırma Bakanlığı ve Telekomünikasyon Kurumu’na birer yazı göndererek, internet servis sağlayıcı kuruluşların bu uygulamasının durdurulmasını istedi. Alptürk, yazısında Türk.Net Bilgi Hizmetleri A.Ş’den kendilerine bir yazı gönderildiğini, Mayıs ayından itibaren bu sitede verilen içerik hizmetlerinin ücretlendirileceğinin bildirildiğini kaydetti.

        Türk.Net’in yanı sıra Doğan İletişim Elektronik Servis Hizmetleri A.Ş. ile Superonline Uluslararası Elektronik Bilgilendirme ve Haberleşme Hizmetleri A.Ş’nin de kendilerine birer portal sözleşmesi gönderdiğini belirten Alptürk, bu sözleşmelerde Türk Telekom’a ağır mali yükümlülükler getirilmeye çalışıldığını ifade etti.

       

KULLANICIYA 9 DOLAR EK MALİYET

       Alptürk, Türk.Net’in aylık KDV hariç 127 bin 400 dolar, Doğan İletişim’in 458 bin dolar ve Superonline’nın 135 bin dolar ücret talep ettiğini, Türk Telekom’un TTNet şebekesinden abone olan internet kullanıcılarının bu hizmetten yararlanabilmesi için, ayrıca kayıt yaptırmalarının da gerektiğinin belirtildiğini vurguladı. Alptürk, “Şirketimizin bu hizmeti alamayacağı, anılan şirketlere birer yazı ile bildirilmiştir. Bu gelişmeler üzerine anılan ISP’ler portallarına TTNet abonelerinin erişimini engellemişlerdir” dedi.

        Uygalamanın “mantığının anlaşılamadığını” ve “bazı çıkar çevreleri için yeni bir fırsat olarak değerlendirileceğini” kaydeden Alptürk, şöyle devam etti: “Anılan şirketler ile portal hizmeti anlaşması yapılması halinde, anlaşmada belirtilen aylık ücretin kullanıcılara ait faturalara ilave edilmesi gerekmekte olup, internete ucuz ve kolay ulaşılacağını düşünen kullanıcının tepkisine neden olunacağı gibi, kullanıcı sayısı da olumsuz yönde etkilenecektir.”

        Alptürk, söz konusu şirketlerle anlaşma imzalanması halinde abonelerden aylık abonelik ücreti olan 2 milyon 500 bin liranın dışında, 9 dolar ilave ücret alınmasının gerekeceğini dile getirdi. Uygulamayla Türk Telekom’un hedef alınarak şirketin engellenmek istendiğini savunan Alptürk, durumun incelenmesi, inceleme tamamlanıncaya ve gerekli düzenlemeler yapılıncaya kadar uygulamanın durdurulmasını istedi.

Ntv

Superonline, E-kolay ve Turk.net, ‘haksız rekabete yol açan’ TTNet’in abonelerine içerik kısıtlaması getirdi....