Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İstanbulda 166 kilogram uyuşturucu

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 794
33
İstanbulda 166 kilogram uyuşturucu

16 Mayıs—  İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, alınan bir istihbara...


Başlatılan takip sonucu, 10 Mayıs 2001 tarihinde İzmit’in Gültepe Mevkii’nde düzenlenen operasyonda 113 kilogram eroin, 2 adet tabanca ve uyuşturucu nakliyatında kullanılan 2 adet otomobilin ele geçirildiğini anlatan Abanoz, olayla ilgileri görülen 5 kişinin yakalanarak gözlem altına alındığını kaydetti.

        Kazım Abanoz, Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerinin, 14 Mayıs 2001 tarihinde Zeytinburnu Tercüman Blokları’nda düzenlediği 2. operasyonda da, 53 kilogram eroin ile eroin maddesinin preslenmesinde kullanılan 1 adet makine ele geçirildiğini ve bu olayla ilgili de 1 kişinin yakalandığını açıkladı.

        Abanoz, bu operasyonlarla birlikte son bir hafta içinde düzenlenen 15 ayrı operasyonda 166 kilogram eroin, 4 gram kokain, 10 kilogram esrar, 200 gram hintkeneviri, 20 gram afyon sakızı, 2 adet tabanca, 1 adet pres makinesi ve uyuşturucu kaçakçılığında kullanılan 2 adet binek otomobilin elde edildiğini dile getirdi.

        Bu operasyonlar kapsamında toplam 48 kişinin yakalandığını ifade eden Abanoz, ele geçirilen maddelerin Türkiye’deki piyasa değerinin 3 trilyon lira, Avrupa’daki piyasa değerinin ise 10 trilyon lira olduğunu belirtti.

       

2001 YILININ 4,5 AY BİLANÇOSU

        İstanbul Emniyet Müdürü Abanoz, Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerince 1 Ocak ile 15 Mayıs 2001 tarihleri arasında gerçekleştirilen 192 ayrı uyuşturucu operasyonunda da, 1 ton eroin, 111 kilogram esrar, 30 kilogram afyon sakızı, 47 kilogram baz morfin, 422 gram kokain, 130 bin adet sentetik hap, 1 hap imalathanesiyle birlikte 500 bin adet Captagon adlı hapın hammaddesi, 18 adet silah ve bu silahlara ait 88 adet de fişek ele geçirildiğini, bu olaylarla ilgileri görülen 939 kişinin yakalandığını anlattı.

        Abanoz, bu operasyonların yanı sıra 13 Ocak 2001 tarihinde Avusturya ve Türkiye arasında gerçekleştirilen “kontrollü teslimat” yöntemiyle Wels şehrinde toplam 105 kilogram eroin, 28 Nisan 2001 tarihinde de Türkiye ile Kanada arasında gerçekleştirilen başka bir “kontrollü teslimat” sonucunda da 9 kilo 180 gram afyon sakızının ele geçirildiğini hatırlattı.

        Uyuşturucu kaçakçılığına yönelik operasyonların ciddi boyutlara taşındığını söyleyen Kazım Abanoz, transit ülke konumunda olan Türkiye’nin uyuşturucu kaçakçılığını önlemedeki rolünün büyük olduğunu ve bu konuda da geçtiğimiz günlerde İstanbul’da uluslararası düzeyde bir toplantı yapıldığını kaydetti. Bu operasyonlarla “yüzde 100 başarıya ulaştıklarını” söyleyemeyeceğini, hep daha ileriye yönelik çalıştıklarını belirten Abanoz, “Bu kadar madde yakalanmasaydı eğer, zehirleyeceği insan sayısını siz düşünün” dedi.

       

Ntv

16 Mayıs—  İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, alınan bir istihbara...