Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İstanbulda taksiciler iş kaybediyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 378
1
İstanbulda taksiciler iş kaybediyor

Ekonomik krizden etkilenen taksi piyasası, şoför çıkarıyor. 18 bin taksinin bulunduğu İstanbul’da krizin ardından dönüşümlü çalışan sürücülerden...


“Artık taksiye binecek vatandaş kalmadı. İstanbul taksicisi kan ağlıyor” diyen Kaçanoğlu, şunları söyledi:

       “Sabahleyin taksi duraklarına bakın, göreceksiniz ki taksi duraklarında yüzlerce araba park etmiş müşteri bekliyor. Eskiden böyle miydi? Piyasa çok canlıydı. İnsanlar para kazanacak ki taksiye binsin. Bugün insanlar fevkalade geçim sıkıntısı çekiyor. Taksiye binmek yerine otobüse, trene, metroya binmeyi tercih ediyor. Taksici esnafı, özellikle 5-6 aydan beri bu sıkıntıları yaşıyor.” Müşterinin taksiye bindiği zaman hep geçim sıkıntısından ve ekonomik sorunlardan bahsettiğini anlatan Kaçanoğlu, “Müşteri, eskiden işler iyi gittiği zaman para verdiğinde (üstü kalsın) derdi. Şimdi 100 bin lira da olsa parasının üstünü almayı bekliyor. (Onunla evime ekmek alırım) diye düşünüyor” dedi.

       Semih Kaçanoğlu, İstanbul’da 18 bin taksi bulunduğunu belirterek, “Ekonomik kriz olmadan önce bir takside 2-3 kişi çalışıyordu. Ailesi ile beraber 100 binden fazla kişinin bu meslekten ekmek yediği düşünülürse, işlerin kötüye gitmesi nedeniyle bir takside dönüşümlü olarak çalışan 2 kişiden biri işi bırakmak zorunda kalmıştır. 6-7 bin kişi işini kaybetti” diye konuştu.

       

KORSAN TAKSİCİLİK

       Kaçanoğlu, işsizlik, akaryakıta zam, can güvenliği gibi sorunlarının yanı sıra korsan taksicilikten de yakındı. Semih Kaçanoğlu, şu görüşleri dile getirdi:

       “Bunlar bizim ekmeğimizi bölüyor. Bizim önümüzden, taksi duraklarının önünden iş alıyorlar. Taksici birşey yaptığı zaman dövmeye kalkıyorlar. Bizi çok mağdur bırakıyorlar. Bir işsizlik var, bir de ekmeğimizi bölen ne idüğü belirsiz, devlete vergi vermeyen bu insanlar var. Bunlara artık (dur) deme zamanı gelmiştir. Bunun için ilgili makamlara yazı yazdık. Niye bize sahip çıkmıyor bu makamlar?”

       

Ntv

Ekonomik krizden etkilenen taksi piyasası, şoför çıkarıyor. 18 bin taksinin bulunduğu İstanbul’da krizin ardından dönüşümlü çalışan sürücülerden...