Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İsveçten teknolojik destek sözü

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 741
173
İsveçten teknolojik destek sözü

İsveç Ticaret Bakanı Pagrotsky, uydu bağlantısıyla katıldığı IT Day toplantısında, Türkiye’nin bir enformasyon teknolojisi toplumu haline gelmes...


Mesajında geçen yıl İsveç’in dünyanın önde gelen bilişim ülkesi olarak açıklandığını vurgulayan Pagrotsky, 15 yaşındaki İsveçliler’in yüzde 70’inin internete bağlanabildiğini, 15-30 yaş arasındakilerin yüzde 93’ünün internete bağlanma, yüzde 60-70’inin de evde bilgisayar ve cep telefonu kullanma olanağı bulunduğunu belirtti.

       “İsveç, mobil internetin dünya merkezi oldu” diyen Pagrotsky, bunun birinci nedeninin, 30 yıl öncesine kadar İsveç’li firmaların enformasyon teknolojisini özellikle de telekomünikasyon ile bağlantısının önemini anlamalarından kaynaklandığını kaydetti. Pagrotsky, tecrübelerini Türkiye ile paylaşmaktan mutlu olacaklarını bildirdi.

       

İSVEÇ TİCARET KONSEYİ BAŞKANI

       Eski İsveç Ticaret ve AT İlişkileri Bakanı ve İsveç Ticaret Konseyi Başkanı Ulf Dinkelspiel de, İsveç ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin son 10 yılda 7 kat artarak 1.2 milyar dolar düzeyine geldiğini vurguladı ve “Ticari ilişkilerimiz daha da artacaktır” dedi.

       Türkiye pazarında 350 İsveç şirketinin yer aldığını kaydeden Dinkelspiel, şunları söyledi:

       “Türkiye pazarında bu şirketleri başka şirketlerin de izleyeceğinden eminiz. Bu bizi memnun ediyor. Ama yapılacak daha çok şey var. İşbirliğimizi geliştirme, özellikle de bilişim ve telekomünikasyon çerçevesinde önemli ilişkiler geliştirme potansiyelimiz büyük.”

       

‘BİLİŞİM İLİŞKİLERİMİZİN MOTORU OLACAK’

       İsveç’in Ankara Büyükelçisi Henrik Liljegren de konuşmasında, Türkiye ile İsveç’in Osmanlı İmparatorluğu’ndan beri dostça ilişkilerde bulunduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin AB’ye aday ülke olmasının ilişkilerine yeni boyutlar eklediğini kaydetti.

       Liljegren, “Bu şekilde Türkiye ile İsveç AB çerçevesinde daha da yaklaşma olanağını buluyor” diye konuştu. Bilişimin dünyadaki ekonomik işbirliğinin en önemli motorlarından biri olduğunu vurgulayan Liljegren, iki ülkenin bu alandaki işbirliğinin de yeni bir dönemin ve yeni bir işbirliğinin motoru olacağını kaydetti.

       Henrik Liljegren, İsveç’in bu yılın 6 ayı boyunca AB Başkanlığı’nı üstlendiğini hatırlatarak şöyle dedi:

       “Bizim Başkanlığımız genişlemeye çok önem vermektedir. Biz AB’nin genişlemesinin tüm Avrupa çerçevesinde barış, ilerleme ve refaha katkıda bulunacağına inanıyoruz. İsveç, Türkiye’nin bu bölgede çok önemli bir ülke olarak adaylığını mutluluk ile kabul ediyor ve destekliyor. Biz Türkiye’ye girişmiş olduğu bu yolda destek vermeye hazırız. Türkiye’nin AB üyeliği gerek Türkiye, gerekse AB’ye çok büyük katkılarda bulunacaktır.”

       

İSHAK ALATON

       Türk-İsveç İş Konseyi Başkanı İshak Alaton da, bilişim teknolojisi ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren pekçok İsveç şirketinin uluslararası areneda ve Türkiye’de çok başarılı olduğunu söyledi.

       Alaton, “İsveçliler’in tecrübesinden öğreneceğimiz çok şey var. Türkiye’de her düzeyde enformasyon teknolojisini paylaşacak kişileri yaratmak açısından bu çok önemli” dedi.

       İki ülke iş ilişkilerinin fevkalade iyi olduğunu belirten Alaton, 1990’lı yıllarda iki ülke ticaret hacmi 1 milyar İsveç Kronu düzeyindeyken 1999’da 12 milyar İsveç Kronu düzeyine yükseldiğine işaret ederek, ticaret hacmindeki artışın büyük kısmının gelişen telekomünikasyon ve uluslararası enformasyon teknoloji şirketlerinin artmasından kaynaklandığını söyledi.

       Alaton, toplantıya katılan İsveçlilere şöyle seslendi:

       “İsveç mallarını Türkiye’ye satmak çok güzel. Bizim için de çok iyi. Ama zaman artık Türkiye’de daha fazla yatırım yapmayı düşünme zamanıdır. Türkler enformasyon teknolojisi alanına daha fazla katılsın, daha iyi bir entegrasyon olsun.”

       İshak Alaton, İsveç Konsolosluğu bünyesinde oluşturulan İsveç-Türk İşbirliği İstanbul Merkezi’nin iki ülkenin her düzeydeki işbirliğini artıracağına inandığını ifade etti.

       

‘İSVEÇ’İN REHBERLİĞİNE İHTİYACIMIZ VAR’

        Türkiye’nin AB çerçevesinde geleceğine olan inancını da dile getiren Alaton, İsveç’in AB Başkanlığı’nı hatırlatarak, şöyle dedi:

       “Türkiye’nin AB’nin makul bir süre içinde her türlü konuda eşit bir üyesi olmasına inancımız tamdır. İsveç’in desteğine ve rehberliğine ihtiyacımız var. Biz artık geri dönüşü olmayan bir şekilde Kopenhag kriterlerine uymaya karar vermişiz. Helsinki kararı her iki taraf için de geriye dönülmezdir. Şimdi artık inançlı ve cesur olma zamanıdır. Şimdi elele bu amaca doğru yürümeliyiz.”

       Eski İsveç Başbakanı ve BM’nin Balkanlara özel elçisi Carl Bildt’in geçen hafta katıldığı Brüksel’deki bir toplantıda katılımcılara “Avrupa’nın en büyük şehri neresidir?” diye sorup, yanıt olarak “İstanbul” karşılığını verdiğini hatırlatan Alaton, “Kendisiyle mutabakat içindeyim. Avrupa’nın en büyük şehri İstanbul’dur. Dolayısıyla Türkiye Avrupa’dır” dedi.

Ntv

İsveç Ticaret Bakanı Pagrotsky, uydu bağlantısıyla katıldığı IT Day toplantısında, Türkiye’nin bir enformasyon teknolojisi toplumu haline gelmes...