Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İzgi: Af vicdanları rahatsız etmemeli

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 686
143
İzgi: Af vicdanları rahatsız etmemeli

Cumhurbaşkanı Vekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Ömer İzgi, af yasasının, milletin vicdanını rahatsız etmeyecek şekilde olması gere...


Daha sonra valilik makamına geçen Meclis Başkanı İzgi’ye, Ahmet Kayhan tarafından bir brifing verildi. Ömer İzgi, brifingin ardından, Meclis Başkanı olarak Konya’nın acil çözüm bekleyen sorunlarının takipçisi olacağını belirtti. Konya-Seydişehir-Antalya karayolu, hızlı tren projesi konusunda yürütülen çalışmaların devam ettiğini, diğer belli başlı projeler konusunda da üzerine düşeni yapacağını kaydeden İzgi, “beni, Ankara’ya bir milletvekili olarak gönderdiniz. Daha sonra yüce Meclis’in iradesiyle TBMM Başkanı seçildim. Bu vefa borcunu unutmayacağım. Onun için her türlü istek ve beklentinizi bana açıkça iletebilirsiniz. Bundan memnun olacağım” dedi.

       

AF VE KÜRTÇE TV TARTIŞMASI

        Meclis Başkanı İzgi, bir gazetecinin, af yasasına ilişkin görüşlerini sorması üzerine, “çıkacak affın milletimizin vicdanını rahatsız etmeyecek şekilde olması gerekiyor. Kamuoyunun keşke böyle bir af çıkmasaydı dememesi lazım. Bu bakımdan konunun hassasiyetle ele alınmasında yarar var” diye konuştu.

       “AB Katılım Ortaklığı Belgesi’nin imzalanmasının ardından Kürtçe TV tartışmaları gündeme geldi. Konu Meclis’e gelirse nasıl bir tavır takınacaksınız” sorusuna karşılık, TBMM Başkanı İzgi, şunları söyledi:

       “Bu istekler yeni değil. Ancak bu konuda tarafsız bir başkan olarak görüş beyan edemem. Çünkü yüce Meclis’in iradesini TBMM Başkanı tayin edemez.”

       Ömer İzgi, DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit tarafından bazı kanun tasarılarıyla ilgili çekinceler konulduğuna ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, “Sayın Ecevit hükümetin üyesi değildir. Ancak Sayın Ecevit’in kota koyup koymadığı yönünde endişelerim var” dedi.

       Meclis Başkanı İzgi, kamu çalışanlarının işten atılmasını kolaylaştıran Memur Kararnamesi’nin altında kendisinin imzasının olduğunun hatırlatılması üzerine de, “geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan haberler üzerine araştırma yaptım. Ancak 2 yıl öncesine ilişkin metnin altında dönemin Meclis Başkanı Akbulut’un imzası var. Konunun benimli alakası yok” diye konuştu.

       

TRAFİK IŞIĞINA UYDU

       Meclis Başkanı İzgi, Valiliği ziyaretinin ardından Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’ne geldi. İzgi’yi taşıyan makam otosunun, yol boyunca bütün trafik ışıklarına uyduğu gözlendi. Rektörlüğün önünde, aralarında Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu’nun da bulunduğu çok sayıda öğretim üyesi tarafından karşılanan Meclis Başkanı İzgi, daha sonra rektörlük makamına geçti.

       İzgi’ye burada, Rektör Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu tarafından bir brifing verildi. TBMM Başkanı İzgi, konuşmasında, Selçuk Üniversitesi Rektörü’nün kendisini ziyaretinde, ikinci üniversite kurulması konusunda yardım talebinde bulunduğunu hatırlatı.

       Türkiye’nin ikinci büyük yüksek öğretim kurumu olan Selçuk Üniversitesi’nin dinamizmini kaybetmeden yoluna devam etmesinin, ikinci üniversitenin kurulmasına bağlı olduğunun altını çizen Ömer İzgi, gerek mecliste, gerekse bakanlıklar arası görüşmelerde üzerine düşeni yapacağını söyledi.

       TBMM Başkanı İzgi daha sonra, Rektör Prof. Dr. Kutlu’ya günün anısına bir plaket, Prof. Dr. Kutlu da, bir öğretim üyesi tarafından yapılan tablo hediye etti.

       

Ntv

Cumhurbaşkanı Vekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Ömer İzgi, af yasasının, milletin vicdanını rahatsız etmeyecek şekilde olması gere...