Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İzmirden kira şampiyonu sürprizi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 702
80
İzmirden kira şampiyonu sürprizi

369 milyar liralık kazancı ile Türkiye’nin en fazla kira geliri elde edenler listesinde birinci olan İzmirli Ayla Ökmen, “Hiç beklemiyordu...


369 milyar 825 milyon liralık kazanç gösteren ve “Türkiye’nin en fazla kira geliri elde eden kişisi” unvanını alan Ayla Ökmen’in, Ocak ayında Kordon Vergi Dairesi’ne verdiği beyanname dosyasının üzerine “Bilgi verilmemesi ve gizli tutulması “yönünde şerh koydurduğu bildirildi.

       Yaşamının büyük bir bölümünü İstanbul ve Londra’da sürdüren Ayla Ökmen’in, Çiğdem adında bir kızı bulunuyor.

       

MİRAS YOLU İLE ELDE ETTİ

       Edinilen bilgilere göre, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İzmir’in en zengin işadamları arasında sayılan Şerif Remzi Reyent’in hiç çocuğunun olmaması yüzünden, mirası yeğeni olan Ayla Ökmen’e kaldı.

       İzmir’in simgelerinden olan Tarihi Asansör’ün de bir dönem sahipliğini yapan Reyent ailesi, Ayla Ökmen aracılığıyla yaklaşık 11 yıl önce bu tarihi yapıyı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladı.

       Ökmen’in İzmir’deki Reyent iş merkezlerinin yanı sıra Narlıdere’de eski şoför imtihan pisti karşısında büyük bir arazisi, İzmir 1. Kordon’da içinde Pizza Hut’ın da yer aldığı işhanı ile Kadifekale, Narlıdere Sahil Evleri ve Güzelbahçe’de çok sayıda arsası ile yüzlerce apartman dairesi bulunduğu belirtildi.

       Ayla Ökmen’e baba tarafından da miras kaldı. Harp Akademileri eski komutanlarından Ali Fuat Erden’in ailenin tek çocuğu olması dolayısıyla tüm mirası kızı Ayla Ökmen’e geçti.

       Atatürk’ün Tarım Bakanları’ndan ve Ankara’nın eski zenginlerinden Mümtaz Ökmen’in oğlu Laçin Ökmen ile evlenen Ayla Ökmen’e, eşinin 1974 yılında Belgrad Ormanları’nda öldürülmesiyle de yüzlerce dönüm arazi kaldığı ifade edildi.

       

ABD’DE TEDAVİ GÖRÜYOR

       İzmirli Ayla Ökmen’in (65) Avukatı Süleyman Okay, müvekkilinin şu anda ABD’de tedavi gördüğünü söyledi. Okay, yıllardır müvekkili adına vergi dairesine mülkleri ve gelirleriyle ilgili beyananname verdiğini “ismin açıklanmasını istemiyoruz” şerhini koyduklarını söyledi.

       İsmin nereden çıkartıldığını bilmediğini ifade eden Okay, “Vergi dairesinin de bu gizliliğe bağlı kaldığına inanıyorum” dedi. Okay, müvekkilinin şu anda ABD’de tedavi gördüğünü de bildirdi.

       

“HİÇ SORUN ÇIKMADI”

       Süreyya Reyent İşhanı’nda Ayla Ökmen’in kiracıları arasında yer alan Adidas Ege Bölgesi Müdürü Adnan Balıkçı da, Ayla Hanım’ı hiç görmediklerini, 2.5 yıldır kiracı olduklarını, kira ödemesini dolar üzerinden Avukat Süleyman Okay’a yaptıklarını söyledi. Balıkçı, doların artışıyla ilgili olarak Ayla Ökmen ve Avukatı Süleyman Okay’a mektup yazdığını kaydederek, “İyi insanlar, mektuba hemen yanıt verdiler. Doları piyasanın altında hesaplayacaklarını ve 6 ay sabit tutacaklarını bildirdiler. 3 ayda bir kira ödüyoruz ve aramızda hiçbir sorun çıkmadı” diye konuştu.

       

KİRACILAR MALSAHİBİNDEN MEMNUN

       Tacirler Menkul Değerler A.Ş’nin Müdür Yardımcısı Işın Kurt, Ayla Ökmen’i tanımadıklarını, avukatı ile muhatap olduklarını belirterek, “4 yıldır kiracısıyız. Biz onlardan, onlar da bizden memnun olduk ki, aramızda en küçük bir sorun yaşanmıyor” dedi.

       Armada Bilgisayar Şirketi Bölge Müdürü Sıtkı Altınkan da, avukat Süleyman Okay ile irtibatlı olduklarını 1997 yılından bu yana kiracı-mülk sahibi ilişkisini problemsiz bir şekilde sürdürdüklerini dile getirdi. Bu yılın Ocak ayında verilen gayrımenkul sermaye irat beyannamelerinin Gelirler Genel Müdürlüğü’nün Bilgi İşlem Merkezi’nde değerlendirilmesinin ardından, Türkiye’nin en fazla kira geliri elde eden vatandaşının İzmir’den olduğu ancak isminin açıklanmasını istemediği belirtilmişti. Ancak, birincinin İzmir’den çıktığının anlaşılması ile birlikte basında bugün mükellefin ismi de yer almıştı.

Ntv

369 milyar liralık kazancı ile Türkiye’nin en fazla kira geliri elde edenler listesinde birinci olan İzmirli Ayla Ökmen, “Hiç beklemiyordu...