Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

İznikte tarihi buluşma

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 690
114
İznikte tarihi buluşma

Hıristiyan alemi açısından kutsal sayılan İznik, 15 Ortodoks patriğinin katıldığı Noel ayinine ev sahipliği yaptı....


Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos tarafından yönetilen ve Ayasofya Müzesi’nde düzenlenen ayine, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Kıbrıs Rum Kesimi, Polonya, Arnavutluk, Slovenya, Gürcistan, Finlandiya, Suriye, Ukrayna, Rusya, İskenderiye ve Yugoslavya Ortodoks patrikleri ile pek çok din adamı ve yerli yabancı Ortodoks mezhebi mensubu katıldı. Ayinin ruhani havasının bozulmaması için güvenlik önlemleri sivil polisler tarafından alınırken, saat 10.30’da başlayan ayin yaklaşık 3.5 saat sürdü.

       Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos, ayinden sonra Türkçe ve Rumca yaptığı konuşmada, Hıristiyan alemi açısından bağlayıcı nitelikle kararların alındığı iki konsülün toplanmasından dolayı İznik’in büyük önem taşıdığını söyledi. Noel ayininin İznik’te yapılmasının “Ülkemizin” derin hoşgörüsünün bir simgesi olduğunu kaydeden Bartholomeos, “Biz ruhani liderlerin Noel ayinini İznik Ayasofya’da yapmasına müsaade eden ülkemizin yetkililerine canı gönülden teşekkür ederiz” dedi.

       Bartholomeos, Müslümanların yarın başlayacak Ramazan Bayramı’nı da kutlayarak, “İnsanları yaratan (kadiri mutlak)tan sizlere sağlık mutluluk ve uzun yaşam dilerim. Nice mutlu bayramlar” diye konuştu. Ayinin tamamlanmasından sonra Ortodoks patrikler yürüyerek Ayasofya Müzesi’nden ayrıldılar. Bu sırada, vatandaşlar tarafından patriklere sevgi gösterilerinde bulunuldu.

       

Ntv

Hıristiyan alemi açısından kutsal sayılan İznik, 15 Ortodoks patriğinin katıldığı Noel ayinine ev sahipliği yaptı....