Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Japonyada 2001 vasat geçecek

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 74
14
Japonyada 2001 vasat geçecek

26 Aralık—  Japonya’da en son açıklanan veriler, ekonominin üzerindeki kara bulutların arttığını ortaya koyuyor. Dünyanın ikinci büyü...


Japonya’da bu hafta açıklanan veriler, Japon ekonomisi hakkında olumsuz gelişmelere işaret ediyor. Açıklanan verilere göre Japon ekonomisi, yılın 3. çeyreğinde yalnızca yüzde 0.2’lik bir büyüme gösterdi. Ekim ayında sanayi üretimi ise, beklenenin çok altında bir artış göstererek, yüzde 1.5 arttı. Öte yandan, işsizlik oranı, son 8 ayın en yüksek seviyesi olan 4.8’e çıktı.

       Japonya’da “iş” çok “işçi” yok

       Bunun yanı sıra, perakende satışlar da, ardarda 44 aydır gerilemeye devam ediyor. Tüketici fiyatları ise, rekor seviyede gerileyerek, yüzde 1 oranında düştü.

       Açıklanan bu veriler ve Japon Merkez Bankası Başkanı Masaru Hayami’nin, deflasyon riskinin tekrar gündeme geldiğini söylemesi, Japon ekonomisinde, son bir yıldır görülen, büyümenin durduğu endişelerini güçlendirdi.

       Mevcut belirsizlik ortamında, endişeler artarken, birçok yabancı ekonomist, durumun zannedildiği kadar kötü olmadığını vurguluyor.

       

2001 VASAT GEÇECEK

       2001 yılının vasat bir ekonomik büyümeye sahne olacağını söyleyen uzmanlardan ING Japan’ın baş ekonomisti Richard Jerram, yılın ilk altı ayında gözle görülür bir toparlanmanın yaşanacağını öngördü. Jerram, ilk altı ayda, özel sermaye yatırımlarının ve kişisel harcamalarının yavaş da olsa artacağını belirtti.

       Japon yatırımcıların ekonomiye olan güveninin arttığına dikkati çeken uzmanlar, bu durumun sürmesiyle birlikte toparlanmanın sağlanacağı konusunda görüş birliği içerisinde.

Ntv

26 Aralık—  Japonya’da en son açıklanan veriler, ekonominin üzerindeki kara bulutların arttığını ortaya koyuyor. Dünyanın ikinci büyü...