Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kadın ve Spor paneline ilgi yok

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 746
48
Kadın ve Spor paneline ilgi yok

Salonda görevli 2 gazetecinin dışında sadece 1 görevlinin bulunduğu 1. Kadın Bienali Düzenleme Kurulu, Selcan Teoman’ın gazetecilerle yaptığı rö...


Selcan Teoman, Türkiye’de bayan sporcuların geçmişten günümüze yaptığı aşamalar konusunda bilgi verirken, artık kızlarına spor yaptırmak isteyen ailelerin sayısının, özellikle büyük kentlerde hızla arttığını söyledi. Sporun, bir eğitim aracı olarak, gençleri kötü alışkanlıklardan koruyucu, toplumsal bir aktivite biçiminde algılandığını belirten Teoman, “Bazı branşlar, yaratılan maddi olanaklarla bir gelecek garantisi olarak bile tercih edilmektedir. Örneğin, son 4 yılda voleybol ailesine katılan lisanslı bayan sporcu sayısı yaklaşık 8 bindir” diye konuştu.

       Teoman, bayan sporcuların, düzenlenen organizasyonlarda yeterince yer alamadığını da vurgulayarak şöyle konuştu:

       “Bugün dünya genel spor platformunu oluşturan olimpiyat oyunlarında, hemen tüm dallarda kadın sporcular yarışmaktadır. Yine de, halen kadınların erkekler arasında spora katıldıklarını söyleyebilmekten çok uzaktayız. 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları’na katılan erkek sporcu sayısı 10 bin 744 iken, bayan sporcu sayısı 3 bin 684’te kalmıştır. Türkiye ise 1936 yılından bugüne dek olimpiyatlara toplam 32 bayan sporcu gönderebilmiştir. Bu bayanlarımızın ortak özelliği, bireysel dallarda yarışmaları ve muhtemelen kendi özel çabaları ve ailelerin fedakarlıklarıyla o spor ortamında bulunmalarıdır.”

       Bayan sporcuların, bugüne dek, bir spor politikası ve sisteminin meyvesi olarak değil, bireysel çabalarla başarılar elde ettiğini kaydeden Teoman, konuşmasını şöyle tamamladı:

       “Avrupa’da bayan sporcuların elde ettiği başarılar, önyargıları da ortadan kaldırmıştır. Bu bakımdan, bayan sporculara spor yapma zemini hazırlayan, pek çok kahraman ve öncü sporcu kadınımıza teşekkür ediyorum. Bayan sporcularımıza da bir çağrıda bulunmak istiyorum. Aktif sporculuk yaşamları sona erdikten sonra mutlaka bu işin yöneticilik kısmına el atsınlar. Çünkü, bizler yöneticilik yapmazsak, bu işi bilmeyenler yapacak. Bayanlarla ilgili kararları erkekler verecek.”

Ntv

Salonda görevli 2 gazetecinin dışında sadece 1 görevlinin bulunduğu 1. Kadın Bienali Düzenleme Kurulu, Selcan Teoman’ın gazetecilerle yaptığı rö...