Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kahramanmaraşa botanik bahçesi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 589
147
Kahramanmaraşa botanik bahçesi

7 Temmuz—  Kahramanmaraş-Gaziantep yolunun 13. kilometresinde oluşturulan ve hızlı bir gelişme gösteren botanik bahçesindeki ağaçlar arasın...


Orman Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Başmühendisi İlhan Karadutlu, botanik bahçesinin çok yakında halka açılması için, master plan hazırlandığını söyledi.

        Master plan kapsamında botanik bahçesine yürüyüş yolları, halkın doğayı ve ağaçları tanıması için dinlenme alanları oluşturulacağını belirten Karadutlu, şöyle devam etti:

        “Botanik bahçesi, çok güzel bir yerde bulunuyor. Bahçenin daha da zenginleştirilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Burada incir, dut, hurma ve üzüm gibi meyve ağaçları da var. Kuşların bu meyvelerden yararlanmalarını sağlayıp, güvenli bir ortam oluşturmayı, böylece kuşlarla ağaçları biraraya getirip, bahçeye ayrı bir özellik katmak istiyoruz.

        Proje kapsamında gölcükler oluşturuyoruz. Kartalkaya Barajı’ndan temin ettiğimiz suyla ağaçları sulayıp, daha çabuk büyümelerini sağlayacağız. Bu kapsamda bahçenin tamamını otomatik sistemle sulamayı amaçlıyoruz.”

        Bütün illerde bu tür botanik bahçelerinin oluşturulması gerektiğini anlatan Karadutlu, “Doğal hayatı ve çevreyi koruma konusunda duyarlı bir toplum oluşturmada, botanik bahçelerinin önemi yadsınamaz” dedi.

        Karadutlu, 14 yıl önce botanik bahçesinin kurulması için çaba gösteren dönemin Orman Bölge Müdürü Halil Yalçın sayesinde, Kahramanmaraş’ın Türkiye’nin 4. büyük botanik bahçesine sahip olduğunu, sözlerine ekledi.

       

Ntv

7 Temmuz—  Kahramanmaraş-Gaziantep yolunun 13. kilometresinde oluşturulan ve hızlı bir gelişme gösteren botanik bahçesindeki ağaçlar arasın...