Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kalıcı konutlar için anket

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 790
124
Kalıcı konutlar için anket

Sakarya Valiliği, deprem bölgesinde yapımı süren kalıcı konutların tesliminde uygulanacak kura yöntemini belirlemek için anket çalışması başlattı....


Deprem bölgesinde yapımı süren kalıcı konutların zamanında tamamlanıp tamamlanmayacağı tartışmalarının yerini, konutların tesliminde uygulanacak kura yöntemine ilişkin tartışmalara bıraktı. Adapazarı’nda Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca Karaman köyünde yaptırılan ve Aralık ayı sonunda tamamlanması planlanan 2 bin 200 konuta yerleşecek hak sahiplerinin nasıl belirleneceği henüz netlik kazanmadı. Prefabrik konutlarda yaşayan depremzedelerin bir an önce kalıcı konuta geçme isteğinin yanı sıra Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Dünya Bankası’nın yaptırdığı konutların büyüklükleri, merkeze uzaklığı gibi etkenler, kura çekiminin önemini artırıyor.

       Dünya Bankası’nın Camili köyünde yaptırdığı ve mayıs ayı sonuda tamamlanacak olan 2 bin 200 konutun, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın yaptırdığı konutlardan 20 metrekare küçük olması nedeniyle yılbaşında teslim edilecek konutları tercih eden depremzedeler, kendilerini en şanslı kılacak kura yöntemi üzerinde kafa yoruyorlar. Depremzedelerin kura heyecanını artıran bir diğer neden de konut alanlarının merkeze olan uzaklığı olarak göze çarpıyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca 220 konutun yapıldığı Ferizli ilçesinin, toplam 4 bin 400 konutun yapıldığı Camili ve Karaman köylerine göre daha uzak olması nedeniyle depremzedeler bu iki bölgedeki konutlara yerleşmenin hayalini kuruyor.

       

VALİ KIRAÇ’IN AÇIKLAMASI

       Sakarya Valisi M. Cahit Kıraç, depremzedelerin kalıcı konutlara ilişkin heyecanının doğal karşılanması gerektiğini söyledi. Kıraç, son 1.5 yılı olağanüstü güç koşullarda geçiren depremzedelerin bir an önce rahat ve geniş konutlara geçmek istemesinde yadırganacak birşey olmadığını belirterek, “Doğal olarak daha geniş ve merkeze yakın konut isteyecektir. Ancak, tümünün bu isteğinin yerine gelmesi mümkün değil” dedi. Hak sahibi depremzedelerin kura çekimiyle ilgili olarak kuşku duymamasını da isteyen Kıraç, “Vatandaşlarımız bu konuda rahat olsun. Hiçbir şaibeye meydan vermeden kendilerini konutlarına yerleştireceğiz” diye konuştu.

       

Ntv

Sakarya Valiliği, deprem bölgesinde yapımı süren kalıcı konutların tesliminde uygulanacak kura yöntemini belirlemek için anket çalışması başlattı....