Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kamu sözleşmelerinde uzlaşma yok

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 679
52
Kamu sözleşmelerinde uzlaşma yok

Kamu kesimi toplu iş sözleşmeleriyle ilgili tarafların bugün yaptığı görüşmelerde de sonuç alınamadı. Hükümet ile Türk-İş arasındaki görüşmelerde uzla...


Bugünkü görüşmede Hükümetin Türk-İş’e, birinci altı ay için yapılacak zammın kök ücretlerine yansıtılmaması, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 ay içinse işçi ücretlerine öngörülen enflasyon oranında zam yapılmasını önerdiği bildirildi.

       

SONUÇ ALINMAZSA TEPKİ SERTLEŞECEK

       Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, yaklaşık 450 bin kamu işçisi adına yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri çerçevesinde pazartesi günü hükümetle yapacakları görüşmede de olumlu sonuç alınamaması durumunda, geçmişte ortaya koyulan demokratik tepkilerin daha sertini göstereceklerini söyledi.

       Sendika genel başkanları, yöneticileri, şube başkanları ve özelleştirme uygulamaları sonucu işini yitiren işçiler ile birlikte konfederasyon genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Bayram Meral, Türk-İş’in kurulduğu günden bu yana ülkenin ve halkın sorunlarını ön planda tuttuğunu, kişisel çıkarlarını ön plana çıkarmadığını kaydetti.

       Hükümetin IMF’in “dikte ettirdiği” maddeleri Türk-İş’e kabul ettirmeye çalıştığını savunan Meral, bunu Türk-İş’in hiçbir zaman kabul etmediğini ve etmeyeceğini söyledi.

       Meral, ‘Memur bunu alıyor, işçi bunu alıyor’ şeklinde sözlerle çalışanlar arasında sorun yaratılmaya çalışıldığını vurgulayarak, “IMF, Dünya Bankası dün Cottarelli’ye yaptıramadıklarını, bugün Sayın Derviş’e yaptırıyor. Bu son derece yanlıştır. IMF dün Türkiye’yi batırdı, bugün de batıracaktır” dedi.

       Bayram Meral, pazartesi günü hükümetle yapacakları görüşmeden de olumlu sonuç alınamaması halinde, geçmişte ortaya koyulan demokratik tepkilerin daha sertini ortaya koyacaklarını bildirdi.

       

KEMAL DERVİŞ KAMUOUYUNU YANITLIYOR

       Bu görüşmeler doğrultusunda bugün veya yarın bir sonuca gidileceğini beklediklerini vurgulayan Meral, şöyle devam etti:

       “Sayın Devlet Bakanımız Kemal Derviş kamuoyunu yanıltıyor, halkı yanıltıyor. Bir ülkede yatırım yoksa üretim durmuşsa bu ülkenin sorunlarını borç alarak çözeceğini söyleyen siyasetçi halkı yanıltıyordur, halkı aldatıyordur. Bunun adı budur. Bugün alınan para doğrudan borca gidecektir. Batan bankaların borçları ödenecektir. Onun için IMF’ye verilen niyet mektubu uzaktan yakından bizi ilgilendirmez. Batan bankaların parasını biz ödemek zorunda değiliz. Bugün gelen para ne emekliye ne memura ne çiftçiye ne köylüye gidecektir. Batan bankaların borcuna gidecektir. Bunun tersini söyleyen de halka yanlış bilgi aktarıyordur.”

       Bayram Meral, tüm bunlara karşın üzerlerine düşeni yaptıklarını ve ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıyı aşabilmek için taleplerinde belli bir gerilemeye gittiklerini anlatarak, ancak bugünkü talep ve tekliflerinin farklı bir boyuta doğru gittiğini söyledi.

       

UMUTLAR BAKANLAR KURULU’NA KALDI

       Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler’in konuyu 21 Mayıs Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na götüreceğini söylediğini ifade eden Meral, “Umuyorum ki, Bakanlar Kurulu’nda bizim teklifimiz ve talebimiz gayet normal karşılanır ve toplu sözleşmeleri sonuçlandırırız. Zam talep etmedik, enflasyon karşısında ücretlerin korunması uğraşını veriyoruz” dedi.

       Meral, bir gazetecinin, “IMF’ye verilen niyet mektubunda sizi rahatsız eden başlıklar nelerdir?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

       “IMF’ye verilen mektupta talana, vurguna karşı koydukları tekliflere birşey demiyoruz, ama orada yatırım ile ilgili herhangi birşey yok. Ücretlere sınırlama söz konusu. Bir ülkede yatırım yoksa, yatırım durmuşsa, üretim durmuşsa zaten başlı başına bir sorun vardır. Ülkenin en önemli sorunu işsizliktir. İşsizliği aza indirmeye yönelik en ufak talep ve teklif yoktur.

       Yatırım diye birşey yoktur. Gelen para aynen borca gidecektir. Kimin borcunu ödüyorsun. Bankalara büyük miktarda para yatırıp, faiz alanların borcunu ödüyorsun. Ayrıca bankaları talan edenlerin, yağmalayanların, hortumlayanların sıkıntılarını gideriyorsun.”

       Meral, bir başka soru üzerine de 21 Mayıs Pazartesi günü Devlet Bakanı Keçeciler ile tekrar biraraya geleceklerini belirterek, hükümetin bugünkü görüşmede birinci 6 ay için verilecek zammın kök ücrete yansıtılmaması, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylar ise işçi ücretlerine öngörülen enflasyon oranında zam yapılmasını önerdiğini kaydetti.

       

Keçeciler: İşçi ücretleri 2.6 kat yüksek

       Bu arada, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, kamuda çalışan işçilere ödenen toplam ücretin memurlara ödenen ücrete oranını 2’ye bire düşürmek istediklerini belirtti. Keçeciler, toplam işçi ücretlerinin memur ücretlerine göre 2.6 kat daha fazla olduğunu kaydetti.

       Bakan Keçeciler, Bayram Meral’le yaptığı görüşmeler sonrası açıklamasında, Meral’in teklifini pazartesi günü bakanlar kurulu gündemine getireceklerini kaydetti.

       Keçeciler, “Türk-İş’le aramızdaki en önemli fark, bu yılın ilk 6 ayında zammın kök ücretlere yansıtılıp yansıtılmamasıdır” dedi.

       Türk-İş ile aralarındaki en önemli farkın, bu yılın ilk 6 ayı ile ilgili olduğunu ifade eden Keçeciler, kendilerinin teklifinde yüzde 18, Türk-İş’in talebinin ise yüzde 20 zam olduğunu belirtti. Bu iki puanlık farkın da kaldırılmasına hükümet olarak razı olabileceklerini kaydeden Keçeciler, şöyle konuştu:

       “Asıl önemli fark, bu zammın, kök ücretlere yansıtılıp yansıtılmamasıdır. Hazinemizin kaynakları, mali imkanlarımız, uyguladığımız ekonomik politika gereği bu zammın kök ücretlere yansıtılmasına imkan vermemektedir. Kaldı ki, ekonomik hedeflerimiz arasında işçi ile memur arasındaki ücretin bire-iki oranında olmasıdır. 2002 yılı sonunda şu anda 2.6 olan oranın 2002 yılı sonunda 2’ye indirilmesi hedeflenmektedir.

       İkinci önemli fark, 2, 3 ve 4. altı aylık dönemlerde bu öngörülen enflasyon oranında zam yapılması, hedefin şaşması halinde ise bu farkın yüzde 80’inin ödenmesi bizim tarafımızdan önerilmektedir. Türk-İş ise bu farkın tamamını talep etmektedir.”

       

TÜRK-İŞ’TEN İLERİ BİR TEKLİF YOK

       Keçeciler, Türk-İş’in, daha önceki görüşmelerde olduğu gibi bugünkü görüşmede de iş güvencesinin sağlanmasını, bununla ilgili yasal çalışmaların tamamlanmasını ve özelleştirme sonrasında işsiz kalanların diğer kamu kurumlarında işe yerleştirilmeleriyle, resen emeklilik uygulamasında bulunulmamasını talep ettiğini bildirdi.

       Bu taleplerin toplu iş sözleşme görüşmelerinin kapsamına aştığını ve siyasi boyutu olan, hükümeti ilgilendiren talepler olarak değerlendirildiğini ifade eden Mehmet Keçeciler, bu konuyu Pazartesi günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme getireceklerini söyledi.

       Keçeciler, Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından tahminen saat 15.00’de tekrar Türk-İş yöneticileri ile biraraya gelip son durumu gözden geçireceklerini kaydetti.

       Keçeciler, “Bugün hiç değilse, ücrette anlaştık ama iş güvencesiyle ilgili meseleyi Bakanlar Kurulu’na götürelim demeyi çok arzu ederdik. Fakat Türk-İş yetkilileri daha önceki verdikleri tekliften ileriye bir adım atmadılar” diye konuştu.

       

HÜKÜMETİN ÖNERİSİ

       Edinilen bilgiye göre, görüşmede hükümet, işçi ücretlerine birinci 6 ay için yüzde 18 zam yapılması ve bu zamma ilişkin ödemenin 2002 yılı Şubat ayından sonra yapılmasını önerdi.

       Hükümetin önerisinde, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için işçi ücretlerine yüzde 10 oranında zam yapılması, gerçekleşen enflasyonun yüzde 10’u aşması halinde bu farkın yüzde 80’inin ücretlere yansıtılması yer alıyor.

       Ücretlere bağlı olan sosyal yardımlarda hiçbir artış yapılmaması, sosyal yardım ve ücrete bağlı olmayan diğer ödemelerde ise ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için yüzde 10 oranında zam yapılması teklif ediliyor.

       

OLUMLU YA DA OLUMSUZ SONUÇ

       Kamu kesimi toplu iş sözleşmeleriyle ilgili görüşme öncesi açıklamada bulunan Türk-İş Başkanı Bayram Meral, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ile yapacağı görüşme için “Müspet veya menfi bir sonuç almaya gidiyoruz” demişti. Meral, bugünkü görüşmede müspet veya menfi bir sonuç almaya çalışacaklarını belirterek, “Bugün olmazsa bir başka gün oturup, bir daha değerlendiririz. Müspet veya menfi bir sonuç almaya gidiyoruz” diye konuştu.

       Görüşmeye, Meral ile Türk-İş Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra Tarım-İş, Liman-İş, Türkiye Maden-İş, Demiryol-İş, Harb-İş, Tez Koop-İş, Sağlık-İş ve Petrol-İş sendikalarının genel başkan ve yöneticileri katılıyor.

Ntv

Kamu kesimi toplu iş sözleşmeleriyle ilgili tarafların bugün yaptığı görüşmelerde de sonuç alınamadı. Hükümet ile Türk-İş arasındaki görüşmelerde uzla...