Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kamuda harcama reformuna doğru...

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 513
37
Kamuda harcama reformuna doğru...

Hükümet, yapısal reformları, kamuda tüm harcama ve yönetim sistemlerini değiştirecek nitelikte düzenliyor....


CNBC-e’nin edindiği bilgilere göre, bu kez yapısal reformlar, devlet tüm harcama ve yönetim sistemlerini değiştirecek nitelikte. Bu çerçevede öncelikle devlet ihale yasası tasarısının ay sonuna kadar tbmm’ye verilmesi ve yılsonuna kadar çıkarılması gerekiyor.

       Ayrıca, Bakanlar Kurulu’na sunulan kamu harcama reformuna ilişkin yasal değişikliklerin 2002 bütçesinde tamamlanması planlanıyor. Bu değişikliklerle, kamu, yerel yönetimler ile il özel idareleri ve katma bütçeli kuruluşlar dahil olmak üzere tüm devlet harcamalarının denetim ve işleyişi yeniden düzenlenecek.

       

YENİ PERSONEL POLİTİKASI

       Hükümetin ayrıca, yeni personel politikasını oluşturacak düzenlemeleri de 2002’nin ilk çeyreğinde belirleyerek uygulamaya koyması gerekiyor.

       Devletteki bu kapsamlı yeni yapılanmanın bir parçası da yolsuzluklarla mücadele için çıkarılması gereken yasalarda düzenlenecek. bu yasaların da 2002’nin ilk yarısında çıkarılması planlanıyor.

       Ayrıca, 2001’deki krizler nedeniyle yapılamayan özelleştirme uygulamalarının 2002’nin ilk altı ayında tamamlanması bir metne bağlanacak.

       

ÖZELLEŞTİRMEYE HIZ VERİLİYOR

       Tekel ve Şeker Fabrikaları’nın satış hazırlıklarının da 2002’nin ilk yarısında bitirilmesi gerekecek.

       Yetkililer, mevcut konjoktür nedeniyle THY’nin özelleştirilmesinin 2003’e sarkabileceğini belirtirken, Türk Telekom’un şirket içi yapılanması ve özelleştirmeye hazırlık çalışmalarının da 2002’nin ilk yarısında tamamlanması gerektiğini vurguladılar.

       Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ayrıca ay sonunda iptal edilmesi beklenen enerjideki 29 Yap İşlet Devret ihalesi ile devir sözleşmeleri için de kolları sıvadı. Kasım’dan itibaren idareye geçecek olan enerji özelleştirmelerinin yeni alt yapı çalışmalarının da 2002 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Ntv

Hükümet, yapısal reformları, kamuda tüm harcama ve yönetim sistemlerini değiştirecek nitelikte düzenliyor....