Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kapadokyada turizm patlaması

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 313
37
Kapadokyada turizm patlaması

Turizmde son 10 yılın en canlı sezonunu geçiren Kapadokya’daki otellerde doluluk oranının yüzde 80’lere ulaştığı, Haziran’da ise tam...


Kapadokya Turizm İşletmecileri Derneği (KAPTİD) Başkanı Ahmet Tok yaptığı açıklamada, bölgedeki büyük otellerin çoğunlukla 1990 yılında yapıldığını, ilk birkaç yıl dışında işletmelerin bekledikleri turisti Kapadokya’ya çekemediğini kaydetti. Bu yıl başından itibaren otellerin hasret kaldığı turiste kavuşmaya başladığını belirten Tok, “Şu anda Kapadokya altın dönemini yaşıyor diyebiliriz. Otellerimizdeki doluluk ilk kez yüzde 80’lere ulaştı. Son 10 yılın en canlı sezonunu geçiriyoruz” dedi.

       

ASIL PATLAMA HAZİRANDA

        peribacaları, kilise, şapel, manastır, yeraltı şehirleri ve vadileri ile dünyada bir başka eşi bulunmayan Kapadokya’nın yurtiçi ve yurtdışında yapılan etkin tanıtım çalışmaları sonucu hak ettiği yere ulaşmaya başladığına işaret eden Ahmet Tok, şunları söyledi: “Dünyada kültür turizminin önemi her geçen yıl artıyor. Bu pastadan en büyük payı alacak ülkelerden biri Türkiye. Türkiye’de de Kapadokya’nın özel yeri var. Bölgemiz Uzakdoğu, Avrupa, Amerika’dan kültür sevdalılarının ilgi odağı haline geliyor. Turist sıkıntısı şu anda sona erdiği için mutluyuz. Ancak asıl patlamayı haziran ayından itibaren bekliyoruz. Turistlere en iyi ve kaliteli hizmeti verecek altyapıya sahibiz. Gelen turist, bundan sonraki yıllarda reklamımızı yaparak, Kapadokya’daki turizm yükselişinin sürmesini sağlayacak. Ayrıca, yıllardan beri otellerimizde yapmayı planladığımız yeni üniteler ve yenileme çalışmaları bu yıl elde edeceğimiz gelirle tamamlanabilecek.”

        Tok, sezon öncesi bu kadar canlılık beklemedikleri için odaları acentelere düşük ücretlerle sattıklarını bildirerek, “şu anda yıldızlı otellerde kişi başı yarım pansiyon bir gece konaklama ücreti 15 ile 30 dolar arasında değişiyor. Hak ettiğimiz geliri gelecek yıldan itibaren almaya başlayacağız” diye konuştu. Nevşehir Turizm Müdürü Veleddin Birsöz de Kapadokya’daki turizm canlılığında İstanbul ve Antalya’da açılan fuarlara katılmalarının büyük payı olduğunu, tanıtım çalışmalarına bundan sonra da ağırlık vereceklerini kaydetti.

       

Ntv

Turizmde son 10 yılın en canlı sezonunu geçiren Kapadokya’daki otellerde doluluk oranının yüzde 80’lere ulaştığı, Haziran’da ise tam...