Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kar temizliğinin faturası çok ağır

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 327
18
Kar temizliğinin faturası çok ağır

Doğu Anadolu Bölgesi’nde karla mücadele çalışmalarında, bir kilometre yolun temizlenmesinin 129 milyon liraya malolduğu, kış mevsimi boyunca kar...


Karagözlü, bir kilometre yolun kardan temizlenmesinin 129 milyon liraya malolduğunu belirterek, geçtiğimiz yıl kış mevsiminde karla mücadele çalışmalarında 3 trilyon liranın üzerinde para harcandığını, bu yıl miktarın daha fazla olmasının beklendiğini bilidirdi.

       

BEYAZ MÜCADELEDE DUYGULAR

       Karla mücadele çalışmalarının Doğu’da çok hassas bir konu olduğuna değinen Karagözlü bu nedenle imkanların sonuna kadar kullanılarak insanlara yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

       Karla mücadele çalışmalarını planlı bir şekilde yaptıklarını, yolu tamamen ulaşıma kapanan köylere öncelik verdiklerini kaydeden Karagözlü, “Bazı köy sakinleri de, yollarının kapalı olduğuna dair ihbarda bulunuyor, gittiğimizde kapalı olmadığını görüyoruz. Bu da bizim için ek bir maliyet oluyor” dedi.

       Bu arada bölge illerindeki sağlık müdürlüklerinde genellikle hasta taşıyan kızak imkanlarının bulunmadığını anlatan Karagözlü, bu görevi de yer yer kendilerinin üstlendiklerini bildirdi. Gittikleri birçok köyde davul zurnalarla karşılandıklarını kaydeden Karagözlü, “Onlar için kış mevsiminde yolların açılması her şeyden önemli” diye konuştu.

       

ASILSIZ İHBARLAR

       Köy Hizmetleri Bölge ve İl müdürlüklerinde uzun süredir karla mücadele ekipleri içerisinde bulunan işçilerin bu çalışmaları sırasında oldukça ilginç anıları bulunuyor.

       İşçiler unutamadıkları bazı olayları şöyle anlatıyorlar: “Gecenin ilerleyen saatlerinde, bize acil durum çağrısı geldi. Bir köyde kanamalı bir hasta ihbarı alınmıştı ve oraya ulaşmamız gerekiyordu. Hem de ihbar kaymakamlık aracılığıyla gelmişti. Uzun mücadeleden sonra köye ulaştık. Kafası sarılı oldukça kötü bir durumda olan kişiyi aldık. En yakın sağlık birimine götürmek istiyoruz. Bir süre sonra başka bir köyün önünde, hasta (Ben burada ineceğim) diye ısrar etmeye başladı. Sonradan anladık. O saatte, o köye gitmesi gerekiyordu. Ancak yol kapalı. Kafasını kırmızı boyalı bezlerle sararak, kendini köye ulaştırmanın yolunu buluyor.”

       “Farklı köylerden bir çift için daha önceden belirlenen düğün tarihinin gecesinde yoğun kar yağışı başlıyor, yolları ulaşıma tamamen kapanıyor. Yakın köylerde çalışıyorduk. Durumu öğrendik. Zaten açmamız gereken bir yoldu ama öncelik tanıdık ve gelini telli duvaklı, araçlarımızla eşinin yanına götürdük.”

       

SAĞLIKÇILARIN GAYRETİ

       Doğu Anadolu Bölgesi’nde kış mevsiminde yaşanan en büyük sıkıntılardan birinin de sağlık sorunu olduğu ve bölgedeki sağlık ekiplerinin bu konuda yoğun mücadele verdikleri belirtildi.

       Erzurum Sağlık İl Müdürü Dr. Ali Daştan, yoğun kar yağışı nedeniyle ilde birçok köy yolunun ulaşıma kapandığını, bu durumun en fazla sağlık konusunda sorunlara yol açtığını belirtti.

       Dr. Daşdan, köylerdeki sağlık evlerinin bir kısmında ebe bulunmadığını, ancak yılbaşının ardından 60 yeni ebenin ihtiyaç duyular bölgelere dağıtılacağını bildirdi.

       

Ntv

Doğu Anadolu Bölgesi’nde karla mücadele çalışmalarında, bir kilometre yolun temizlenmesinin 129 milyon liraya malolduğu, kış mevsimi boyunca kar...