Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Karpuz Ve Kavun nasıl seçilmeli?

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 681
169
Karpuz Ve Kavun nasıl seçilmeli?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri kavun ile karpuza, Türk Standartları Enstitüsü tarafından standart getirildi. TSEBye göre, karpuz nasıl olmalı? Peki olmuş karpuz nasıl seçilir?


TSEye göre karpuzun bütün, sağlam, sert ve yarılmamışı, kavunun iyi gelişmişi, renk ve şekil bozukluğu bulunmayanı standartlara uygun sayılıyor. TSE tarafından hazırlanan karpuz ve kavuna ilişkin standartta, iki meyvenin nasıl özellikler taşıması gerektiği ayrıntılı biçimde özetleniyor.

Ayrıca, karpuzun nasıl tüketilmesi gerektiği ve sağlık açısından faydaları da sıralanıyor. Hem kavunun, hem de karpuzun, öncelikle bütün (tam), sağlam, temiz, sert olması, böcek ve böcek zararları bulunmaması, çatlak ve yarılmamış olması gerektiğinin altı çiziliyor. TSE standardına uygun karpuzun, sabahın erken saatlerinde, meyvenin bitkiden kıvrılarak değil, 4-5 santimetre uzunluğunda sap bırakıldıktan sonra kesilerek hasat edilmesi gerekiyor. Günün sıcak saatlerinde hasat edilen karpuzların çabuk yumuşayacağı ve uzun süre saklanamayacağı uyarısı da yapılıyor. -

KARPUZ NASIL SEÇİLİR?

Karpuzun hasat olgunluğu belirlenirken yapılması gerekenler ise şöyle:

-Meyve üzerine parmakla vurulur. Dolgun, boğuk ve metalik olmayan bir ses karpuzun olgunlaştığının işaretidir.

-Olgun karpuzun toprakla temas ettiği kısımda beyaz leke açık sarıya döner.

-Olgun karpuzda meyve kabuğu tırnakla kolaylıkla çizilir. -Aynı şekilde, karpuzu hafif bastırınca işitilen bir kütürdeme, olgunluk işareti olduğu halde bazı istenmeyen sonuçlara sebep olabildiği için hasat işareti olarak kullanılması öğütlenmez.

habertek.comYaz aylarının vazgeçilmez meyveleri kavun ile karpuza, Türk Standartları Enstitüsü tarafından standart getirildi. TSEBye göre, karpuz nasıl olmalı? Peki olmuş karpuz nasıl seçilir?