Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kars-Tiflis hattı yeniden gündemde

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 747
34
Kars-Tiflis hattı yeniden gündemde

Stratejik öneme sahip Kars-Tiflis arasında inşa edilecek demiryolu yapımı için, Hazine Müsteşarlığı’na yeniden başvuru yapıldı....


Gürcistan’ın içinde bulunduğu ekonomik darboğaz nedeni ile bu ülke topraklarında inşa edilecek olan hattın finansmanının da Türkiye tarafından karşılanması planlanıyor. Yaklaşık 600 milyon dolara malolması öngörülen Kars-Tiflis demiryolu için bugüne kadar yapılan görüşmelerde Çin ve İspanya firmalarının demiryolu hattına kredi getirebilecekleri bildirildi.

       Hazine’nin kredi talebine olumlu yanıt vermesinin ardından Ulaştırma Bakanlığı söz konusu demiryolu yapımı için projeye ilgi duyan ve kredi öneren firmalardan teklif alacak. Demiryolu konusunda ileri teknolojiye sahip olan Çin ile Türkiye-İspanya arasında geçtiğimiz yıl içinde yapılan ekonomik ve ticari işbirliği kapsamında Türkiye’deki bazı altyapı projelerine kredi veren İspanya firmalarının da Kars-Tiflis demiryolu yapımına ilgi duyması bekleniyor.

       

4 YILDA TAMAMLANACAK

       Kars-Tiflis demiryolunun Türkiye topraklarındaki 92.5 kilometrelik kısmı Mezra-Aktaş kesimi arasında inşa edilecek. Demiryolunun 32.5 kilometrelik kısmı ise hattın Gürcistan sınırları içerisine kalan Aktaş-Ahalkalaki-Marabda arasında inşa edilecek.

       Yaklaşık 4 yıl içinde tamamlanması planlanan proje kapsamında, tek hat demiryolu yapımının yanı sıra sinyalizasyon, elektrifikasyon ve telekomünikasyon yapım ile çeşitli tünel ve istasyonların yapımı da yeralıyor.

Ntv

Stratejik öneme sahip Kars-Tiflis arasında inşa edilecek demiryolu yapımı için, Hazine Müsteşarlığı’na yeniden başvuru yapıldı....