Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kart harcamaları yüzde 70 arttı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 19
4
Kart harcamaları yüzde 70 arttı

Türkiye’deki Visa kart sayısı 2000’de 17.2 milyona çıkarken, kart harcamaları yüzde 70 artışla 23.7 milyar Euro’ya ulaştı....


Twitcher, Visa’nın 2000 yılında Avrupa Birliği bölgesinde yüzde 20 büyüme kaydederek, aynı bölgede tüm önemli performans ölçümlerinde iki haneli büyüme verileri ile olağanüstü sonuçlar elde ettiğini vurguladı.

       Tüm kart sahibi harcamalarının yaklaşık 600 milyar Euro ile yüzde 20 artış gösterdiğini, kart sayısının da yüzde 14 artarak 177 milyonu geçtiğini belirten Twitcher, Visa kartları üzerinden gerçekleşen işlemlerin saniyede 275 işlem sayısı ile toplam 8.6 milyara ulaştığını da dile getirdi.

       Twitcher, dünyada 21 milyonun üstündeki noktada kabul edilen Visa kartlarında son dönemlerde artan ve maliyeti 400 milyon Euro’ya ulaşan sahtecilikleri önleme amacıyla Chipkart’a geçiş için 168 milyar Euro yatırım yapıldığını hatırlattı.

       

TÜRKİYE VERİLERİ

       Basın toplantısında Türkiye sonuçlarını değerlendiren Greg Twitcher, Türkiye’nin çok önemli, stratejik ve aynı zamanda hızla büyüyen bir pazar olduğunu kaydetti.

       Türkiye’de sahteciliği engelleme konusunda çalışmaların olduğunu aktaran Twitcher, bu amaca yönelik Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ile çalışmaları bulunduğunu ve sahtecilikle mücadele eden bir komitenin kurulmasının planlandığını belirtti.

       VISA Türkiye’nin 2000 yılı temel verilerine göre, bir kez daha güçlü bir büyüme gösterdiğini açıklayan Twitcher, şunları söyledi:

       “Türkiye’de Visa kart sayısı yüzde 21 büyüme ile 17.2 milyona yükselirken, harcamalar yüzde 70 artış göstererek, 23.7 milyar Euro’ya ulaştı. İşlem sayısı da 427 milyon ile yüzde 24 artış gösterdi. Yani dakikada 800’den fazla işlem yapılıyor diyebiliriz. Visa AB bölgesindeki tüm kartların yüzde 10’u Türkiye’de. Bu da Visa AB bölgesindeki her 10 karttan birinin Türk kartı olduğu anlamına gelmektedir. Türkiye, kart sayısı itibariyle Avrupa’nın 4. büyük pazarı konumundadır.”

       VISA Türkiye Genel Müdürü Greg Twitcher, 2001 yılının ilk üç aylık verilerinin henüz açıklanmadığını ancak BKM verilerine dayanarak, 2001 yılında da işlem hacmi ve sayısındaki artışın devam edeceğini beklediğini kaydederek, “Bu konuda çok iyimser” olduğunu ifade etti.

       Visa Türkiye pazarına 1981 yılında ilk üye bankası olan o dönemdeki ismiyle Anadolu Bankası (Emlakbank) ile girmiş 1984 yılında Yapı ve Kredi Bankası da Visa üyesi olmuştu.

       1990 yılında üye olan Türkiye İş Bankası ise Visa Elektron Kartı dünyada ilk kez hizmete sunan banka olmuştu.

Ntv

Türkiye’deki Visa kart sayısı 2000’de 17.2 milyona çıkarken, kart harcamaları yüzde 70 artışla 23.7 milyar Euro’ya ulaştı....