Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Katırcıoğlu: Sosyal patlamanın eli kulağında

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 855
123
Katırcıoğlu: Sosyal patlamanın eli kulağında

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şadi Katırcıoğlu, Türk ekonomisinin olağanüstü bir dönemden geçtiğini belirterek, “Artan işsi...


Mart ayı sonunda vadesi gelen kredi borçlarının, tahakkuk eden yüksek faizler nedeniyle ödenemeyecek düzeye geldiğini kaydeden Katırcıoğlu, kapanan firmalara ve işsizlere yenilerinin eklenmemesi, reel sektörün daha fazla hasar görmemesi için bir şeyler yapılması gerektiğini belirtti.

        Önlem alınmadığı takdirde iflasların ve işsizliğin artacağını savunan Katırcıoğlu, “Korkarım ki, ekonomik kriz, sosyal bir krize dönüşecektir. Unutulmamalıdır ki, sosyal barışın tehlikeye girmesi çok daha vahim sonuçlar doğurur” dedi.

        İş dünyasını sıkıntıya düşüren konulardan birinin, SSK primlerindeki yeni düzenlemeler olduğunu ifade eden Katırcıoğlu, şunları söyledi:

        “1 Nisan itibariyle primler, yüzde 50’ye yakın oranda artırılıyor. Bu kararın, reel kesim üzerinde yeni olumsuzluklar getireceği kesin. Mevcut sorunları çözemeyenler, kucak dolusu sorunla karşımıza çıkıyor. Prim artışı ile kayıt dışı işçi çalıştırma olaylarının artacağını, işçi çıkarmaların hızlanacağını hiç düşünmüyorlar mı? Umarız Bakanlar Kurulu, SSK prim artış oranlarını yeniden gözden geçirip geri çeker ya da erteler.”

        Şadi Katırcıoğlu, “Ziraat Bankası’nın görev zararlarında çiftçilerin payı bulunmadığını, sorunun tarıma verilen destekler değil, desteklemenin finansmanındaki yöntem olduğunu” söyledi.

        Katırcıoğlu, ekonominin düze çıkabilmesi için Siyasi Partiler Yasası ve seçim sisteminde çağdaş düzenlemeler yapılmasını zorunlu gördüklerini sözlerine ekledi.

        İTB Meclis Başkanı Tuğrul Yemişçi, ekonominin son aylarda geldiği noktanın iç açıcı olmadığını söyledi. “Devlet hazinesinin dibinin göründüğünü” ileri süren Yemişçi, “Ekonomik kurtuluş savaşının başarı şansı, öncelikle özveri, inanç ve fedakarlık faktörlerine bağlıdır” diye konuştu. Yemişçi, devletin bitiremeyeceği yatırımlara başlamaması gerektiğini kaydederek, bunun siyasi bir savurganlık olduğunu, kaynakların tükenmesine yol açtığını söyledi.

       

KONUK KONUŞMACI

        Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan İTB’nin eski başkanlarından Şinasi Ertan, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu mutlak surette aşmak zorunluluğunda olduğunu ifade ederek, “Krizin ekonomik boyutu ne kadar önemliyse, sosyal boyutu ondan çok daha önemlidir” dedi.

        Türkiye’nin 1958 yılından itibaren yaşadığı ekonomik krizler ve IMF ile yaptığı stand-by anlaşmalarına ilişkin bilgiler veren Ertan, 1982 yılında enflasyonun yüzde 28’e kadar düştüğünü, daha sonra tekrar yükseldiğini söyledi. Ertan, son ekonomik programda olduğu gibi, geçmişte de enflasyonu düşürmek için tek enstrüman olarak kur çıpasının kullanıldığını, bu yöntemin ülkede ucuzluk yaratırken, ihracatı tükettiğini ifade etti.

       

Ntv

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şadi Katırcıoğlu, Türk ekonomisinin olağanüstü bir dönemden geçtiğini belirterek, “Artan işsi...