Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kazakistan-Karadeniz boru hattında deneme amaçlı kullanım başlıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 668
59
Kazakistan-Karadeniz boru hattında deneme amaçlı kullanım başlıyor

Kazak petrolünü Rusya’nın Karadeniz kıyılarına taşıyacak petrol boru hattının denemeleri yarın başlıyor....


Boru hattının inşa ve işletilmesi ile görevli CPC konsorsiyumunun Moskova’da yaptığı açıklamasına göre, Kazakistan’ın Atirau kentinde bir açılış töreni düzenlenecek. Bu kent, Hazar Denizi’nin kuzey kıyılarının 100 km. kuzeyinde bulunuyor.

       Test çalışmaları kapsamında hattan bu yıl sonuna kadar yaklaşık 7-8 milyon ton petrol akıtılacak. Konsorsiyum, bin 580 km. uzunluğundaki hattın Karadeniz’e taşıyacağı petrolü Novorossisk limanında ilk tankerine bu yılın Haziran ayında yükleyecek.

       Hattın tam olarak faaliyete geçmesinin ise yıl sonundan itibaren olması planlanıyor. Hattın denemeleri bittiğinde ve tam faaliyete geçtiğinde ilk aşamada yılda 28,2 milyon ton petrol taşıyacak. Bu miktar uzun vadede 67 milyon tona çıkarılacak.

       CPC’de Rusya’nın yüzde 24, Kazakistan’ın yüzde 19, Umman’ın yüzde 7 hisseleri bulunuyor, kalan yüzde 50 hisse ise başta ABD’nin Chevron firması (yüzde 15) olmak üzere, ABD, Rus, Kazak, İtalyan, İngiliz petrol firmaları ve bunlar arasındaki ortaklıklar arasında dağılıyor.

       

BAKÜ-CEYHAN’DA DURUM

       Bu arada, Rusya Devlet Başkanı’nın Hazar bölgesi ile ilgili özel temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Viktor Kalujnıy 6 Mart tarihinde yaptığı açıklamada, Kazakistan’ın Bakü-Ceyhan projesine katılması taraftarı olmadıklarını söylemişti.

       Kalujnıy bu görüşünün gerekçesi ile ilgili olarak da, “Biz Kazakistan’a yönelik olarak, bu ülke ile ortak boru hatları, ortak enerji balansı hedefliyoruz. Eğer bu yönde adımlar atılırsa, Kazakistan’ın Bakü-Ceyhan’a katılmasına da gerek kalmayacak. Bu politikamızın geleceğini ilgilendirdiği için, Kazakistan’ın, Bakü-Ceyhan’a katılıp katılmayacağını bize resmen bildirmesi gerekli” dedi.

       Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev de ertesi gün yaptığı açıklamada, “Bakü-Ceyhan petrol boru hattının faaliyete başlamasını izleyen ilk aşamada, hatta yılda 10 milyon ton petrol verme imkanlarının olacağını” söylemişti.

       Nazarbayev bu petrolün, Kazakistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Aktau limanından, karşı kıyıdaki Bakü’ye aktarılacağını belirterek, “Bizim prensibimiz, petrolümüzün çeşitli rotalardan dünya pazarlarına çıkarılması. İleride İran üzerinden de petrol aktarabiliriz” demişti.

Ntv

Kazak petrolünü Rusya’nın Karadeniz kıyılarına taşıyacak petrol boru hattının denemeleri yarın başlıyor....