Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kesintiyi yüzde 15e çekiyoruz

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 56
6
Kesintiyi yüzde 15e çekiyoruz

Gençlik Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu “Şimdi üzerinde tartışılan yüzde 15 kesinti, bugün fiilen uygulamada yüzde 25 olarak kesinti yapılmaktadır...


Kemal Mutlu: Spor Konseyi Yasası, Türk sporuna yeni ufuklar açacak bir yasa tasarısıdır. Ve yüce parlamentomuzda da görüşülmeden önce, sayın Bakanımız, geniş bir kamuoyunda bu yasanın tartışmasını yaptı. O tartışma esnasında da bugün itirazı olan değerli kulüp başkanlarımızla sık sık toplantılar. Bu toplantılara, parlamentoda grubu bulunan bütün siyasi partilerimizin sayın milletvekilleri de iştirak etti. Ve enine boyuna tartışıldı.

       Şimdi üzerinde tartışılan yüzde 15 kesinti, bugün fiilen uygulamada yüzde 25 olarak kesinti yapılmaktadır. Bunun yüzde 18’i müsabaka hasılat dağıtım yönetmeliğine göre yapılmakta. Yüzde 7’si de 3189 sayılı kanun gereği federasyona fon kesintisi olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla ikisini topladığınız zaman yapılan kesinti yüzde 25’tir.

       Bu sayın Bakan’ımıza arzedildiği zaman esasen ifade edildiği gibi, varolan kulüplerimizin ekonomik sıkıntısını daha da hafifletmek durumundayız. “Bu yüzde 25 kesinti fazladır. Yüzde 15’e çekelim” diyoruz.

       

“ÖZERKLİĞE GÖLGE DÜŞMEYECEK”

       Kanunda kulüplerin naklen yayın gelirleriyle ilgili bir kesinti söz konusu değil. O kanun, Türkiye Futbol Federasyonu’nun özerk yapısına da en ufacık gölge düşürecek bir maddeyi taşımıyor. Türkiye Futbol Federasyonu’yla uzak yakın, hiçbir yüküm yok. Sadece Futbol Federasyonu’nun, Konsey’de üye olarak temsil edilmesi var. Bir de yüzde 15 kesintinin futbola da uygulanması bulunuyor.

       Onun dışında tamamen Spor Yüksek Konseyi ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Kanunu.

       Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni düzenlemeyle varolan özerkliği daha da güçlendirildiğini biliyorsunuz. Bu doğrultuda çalışan bir bakanın, özerkliğe gölge düşürmesi düşünülemez. Yasada, Türkiye Futbol Federasyonu’nun ya da futbolla iştigal eden kulüplerimizin hak ve menfaatlerini geri götürücü en ufak bir hüküm yok.

Ntv

Gençlik Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu “Şimdi üzerinde tartışılan yüzde 15 kesinti, bugün fiilen uygulamada yüzde 25 olarak kesinti yapılmaktadır...