Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kıdem tazminatı tartışması sürüyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 517
36
Kıdem tazminatı tartışması sürüyor

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, “Sunulan haliyle Kıdem Tazminatı Fonu’nu, esastan bile görüşmeyi uygun bulmayız” dedi....


Ziyaretinde işçilere hitaben konuşma yapan Çelebi, işçilerin, Anayasa’nın kendilerine tanıdığı sendika üyesi olma hakkını kullandıkları için atıldıklarını savunarak, bu olayın iş güvencesi yasasının ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

       Sendika olarak işverenle diyalog kurmaya hazır olduklarını ifade eden Çelebi, “Eğer diyalog yerine ‘sendikadan istifa edin, gelin’ diyorlarsa Anayasal suç işliyorlar. O suçun bedelini de öderler” dedi.

       “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, Şubat ayında, Reha Tekstil’in tespitinin yapılması için başvuruda bulunduklarını” anlatan Çelebi, “3 ay oldu hala bir sonuç alınamadı. Çalışanların işine sendikalaşma nedeniyle son verildi. Türkiye’de sendikalı olmanın bedeli sokağa itilmek” diye konuştu.

       Reha Tekstil’in yabancı bir firmayla anlaşma yaptığını kaydeden Çelebi, bu nedenle ekonomik krizin işten atılmalara gerekçe olarak gösterilemeyeceğini, işçilerin hukuksal mücadelelerinde DİSK ve bağlı sendikaların gereken desteği vereceğini belirtti.

       Çelebi’nin konuşması sırasında işçiler, sık sık slogan attılar. Bu arada DİSK Genel Başkanı Çelebi, söz konusu firmanın sahibi Mehmet Reha Demirdağ ile işyerinde bir süre görüştü. Çelebi, yapılan görüşmenin ardından, işyerinden atılan bütün işçilerin 14 gün ücretli izne ayrılmalarına karar verildiğini, bu süre içinde de anlaşma sağlanmaya çalışılacağını açıkladı.

       

KIDEM TAZMİNATINDA PAZARLIK YOK

       Süleyman Çelebi, gazetecilerin, İş Güvencesi Yasa Tasarısı ve Kıdem Tazminatı Fonu’na ilişkin soruları üzerine de şöyle konuştu:

       “DİSK olarak bu konudaki görüşümüz çok açık ve net. Hiçbir konuyu pazarlık konusu yapmayız. İş güvencesi ile sendikal güvence ve diğerleri birbirlerine karıştırılmamalı. İş güvencesi apayrı bir konu. Biz, Kıdem Tazminatı Fonu ile İş Güvencesi Yasa Tasarısı’nın birarada ele alındığı bir yapıda olmayız. İş Güvencesi Yasa Tasarısı önce yasalaşır, sonra diğer yasalarda ve İş Kanunu’nda yapılması gereken değişiklikler varsa bunları gözden geçiririz. Sunulan haliyle Kıdem Tazminatı Fonu’nu, esastan bile görüşmeyi uygun bulmayız.”

Ntv

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, “Sunulan haliyle Kıdem Tazminatı Fonu’nu, esastan bile görüşmeyi uygun bulmayız” dedi....