Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kirazın çiçeğide para kazandırıyor.

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 981
197
Kirazın çiçeğide para kazandırıyor.

Japon kültüründe önemli bir yeri olan kiraz çiçeği, son yıllarda Türkiyede ilgi görmeye başladı.


 Türkiyede en fazla kiraz bahçesi bulunan Akşehirde özel ziyaretçilerin sayısı artıyor Japon kültüründe hayata yeni bir başlangıç olarak kabul edilen ve şölenlerle, festivallerle kutlanan kiraz, ağaçlarının çiçek açtığı dönem, Türkiyede, de ilgi görmeye başladı.
Akşehir İlçe Tarım Müdürü Bahri Karaman, 2004 yılında Akşehir kirazı için Türk Patent Enstitüsünden Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldıklarını anımsatarak, Akşehir kirazının markalaşma sürecinde tanıtım faaliyetlerini önemsediklerini belirtti. Akşehirin 40 bin dekarlık alanda yıllık yaklaşık 50 bin tonluk üretimle Türkiyenin en önemli kiraz üretim merkezi olduğunu belirten Karaman. Konyanın Ereğli, Hadim ye Taşkent ilçelerinde de önemli oranda kiraz üretimi yapıldığını bildirdi.
Akşehir kirazına coğrafi işaret tescil belgesi alınmasının ardından tanıtım faaliyetlerine de hız vermek istediklerini dile getiren Karaman. "Akşehir kirazının hem meyvesini hem de çiçeğini uluslararası alanda tanıtmak için çalışmalarımızı ve çabamızı artıracağız." dedi.
Kirazın meyvesinin vücutta endorfin denen insana mutluluk ve huzur veren hormonun salgılanmasını sağladığını ifade eden Karaman, kirazın meyvesinin yan* sıra baharda çiçeklenme döneminde de insanlara görüntüsüyle ruh dinginliği ve huzur verdiğini kaydetti.
Karaman, Akşehirin Türkiyede en fazla kiraz üretimi yapılan bölge olmasının yanı sıra en geniş ve en biıyük kiraz bahçelerine de sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Bu bahçelerde kirazların çiçek açmasıyla birlikte olağan üstü bir manzara oluşuyor. Kilometrelerce genişliğindeki alan bembeyaz bir görüntüye bürünüyor. İlk olarak geçen yıl bu güzelliği fark eden çok sayıda doğa sever bölgemizi ziyaret etti. Bu yıl da tur şirketleri, bölgemize kiraz çiçeği turları düzenlemek istediklerini söyleyerek, kirazların çiçek açma dönemiyle ilgi bilgi istediler. İnsana müthiş bir rahatlık veren, alabildiğince uzanan bu müthiş manzarayı herkesin görmesini istiyoruz. Kiraz çiçeğinin Japonlarda çok ayrı bir yeri olduğunu da öğrendik. Pek çok Japonun işe başlama ve evlenme tarihlerini kiraz ağaçlarının çiçek açtığı döneme göre ayarladığını öğrendik. Onları da bölgemize çekmek istiyoruz. Kirazımızı her yönüyle uluslararası boyuta taşımak istiyoruz. Bunun için broşürler, kataloglar hazırlanması ve çok ciddi tanıtım faaliyetleri yürütülmesi gerekiyor. " Karaman, Akşehirde 26-28 Nisan tarihleri arasında açması beklenen kiraz çiçeklerinin 20 gün boyunca gezilebileceğini de belirtti.
Milli GazeteJapon kültüründe önemli bir yeri olan kiraz çiçeği, son yıllarda Türkiyede ilgi görmeye başladı.