Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

KKTCnin kuruluş yıldönümü

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 192
31
KKTCnin kuruluş yıldönümü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kutlamaları Cumhurbaşkanı Denktaş’ın Bayrak radyo ve televizyonundaki konuşmalarıyla başladı....


KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, can ve kan pahasına bir devlet kurduklarını belirtti ve bu devletin kıymetinin iyi bilinmesini istedi. Denktaş, KKTC’nin 17. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Altımızdan devletimizi almaya çalışıyorlar. Kendilerine, bunu alamayacaklarını, buna müsaade etmeyeceğimizi duyurmanın günüdür. Bugün bayram günüdür” diye konuştu. Denktaş, “Kıbrıs Türk halkının, hak ve hürriyet için, Rum ve Yunan kolonisine girmemek için, bayrak için, Türkiye’nin karşısında düşman kalesi olmasın diye her şeyini ortaya koyarak mücadele ettiğini ve devletini kurduğunu” söyledi. Aralarında, “bir an öce federasyon olsun” diyenler olduğuna işaret eden Denktaş, geçmişte federasyonu kendilerinin istediğini anımsatarak, federasyonun temelinde, devletleri ve egemenliklerin esas olacağını, Rumların o zaman federasyonu reddettiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Denktaş, halkın bu tür oyunlara karşı dikkatli olması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin garantisinden vazgeçmemizi istiyorlar. Türkiye’nin garantisinden vazgeçmeyeceğimizi, namus üzerine yemin ederek, bir kez daha dünyaya ve içimizde (federasyon) diyenlere söylemek zamanı şimdidir” dedi. Barışın yolunun, devleti tanıtmaktan geçtiğini vurgulayan Denktaş, devletin esas alındığı bir barış istediklerini söyledi.

       

ECEVİT’İN KONUŞMASI

       Başbakan Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmanın tamamını Kıbrıs konusuna ayırdı. Ecevit, Kıbrıs’ta iki ayrı devlet varlığı gözardı edildikçe bir uzlaşmaya varılamayacağını herkesin içine sindirmesi gerektiğini söyledi. Bazı çevrelerin Kıbrıs’ta federasyona bile razı olmadıklarının görüldüğünü kaydeden Başbakan, bu çerçevedeki tasarımların hiçbirinin Türk tarafınca kabul edilemeyeceğini belirtti.

       Ecevit, bugün bütün Avrupa Birliği bakanları ve yetkililerine birer mektup göndererek bu konudaki Türkiye’nin kararlılığını bütün açıklığıyla anlattığını bildirdi. Ecevit, “Türkiye Cumhuriyeti varoldukça Kıbrıslı Türkler de özgür ve bağımsız olacaklardır. Kıbrıs Türkleri Rumlara teslim olmayacaktır. Bunu bütün dünya böyle bilmelidir” diye konuştu.

       Cenevre’deki beşinci tur dolaylı görüşmelerin ardından Atina’ya giderek Yunan hükümet yetkilileriyle temaslarda bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides de, Ada’ya dönüşünde, değerlendirmelerde bulundu. Klerides, Annan’ın 2001 yılının Haziran ayında sorunun çözümü için taraflara kapsamlı bir plan sunmasını beklediğini kaydetti. Klerides, Genel Sekreter’in, beşinci tur sonunda taraflara sunduğu bağlayıcı olmayan belgenin ise hem olumlu, hem de olumsuz yanlarının bulunduğunu belirtti.

       

RUMLAR’DAN PROTESTO

        Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yıldönümü, Rumlar tarafından protesto edildi. Rumlar, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü sirenler çalarak ve 5 dakika çalışmaya ara vererek protesto ederken, yüzlerce öğrenci Lefkoşa’da BM kontrolündeki Yeşil Hat yakınında, polis koruması altında yürüyüş yaptılar. Rum öğrenciler yürüyüşte, “Kıbrıs Yunandır” diye slogan atarken, BM barış gücündeki İngiliz askerleri gösteriyi Ledra Palas’ın çatısından izlediler.

Ntv

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kutlamaları Cumhurbaşkanı Denktaş’ın Bayrak radyo ve televizyonundaki konuşmalarıyla başladı....